Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Nieuczciwa polityka LOT przeciw tanim przewoźnikom

Nieuczciwa polityka LOT przeciw tanim przewoźnikom

12 kwietnia 2007

LOT próbuje zablokować wolną konkurencję i chce pozbawić polskich pasażerów i zagranicznych turystów prawa do tanich lotów Ryanair.

Be Sociable, Share!


Ryanair, numer 1 wśród tanich linii lotniczych w Europie, poinformował dziś o determinacji z jaką LOT chce hamować wolną konkurencję w Polsce. LOT wytoczył Ryanair proces sądowy, skarżąc się w nim na zeszłoroczną kampanię reklamową oraz działania PR podjęte przez Ryanair. Kampania ta podkreślała różnice pomiędzy drogą linią lotniczą LOT, która regularnie skubie swoich pasażerów stosując nieuzasadnione opłaty paliwowe, a tanią linią lotniczą Ryanair, która oferuje najniższe ceny w Europie i gwarantuje, że nigdy nie wprowadzi opłat paliwowych.

Fakty są jak następuje:


1. Ryanair zamieścił dwie reklamy w Gazecie Wyborczej: 9 maja 2006 (“Rozbój w biały dzień”) oraz 30 maja 2006 (“O dwóch takich co ukradli księżyc”) oraz wysłał informację prasową w dniu 9 maja 2006 mówiącą o oskubywaniu pasażerów opłatami paliwowymi przez LOT, podczas gdy Ryanair gwarantuje brak takich opłat, teraz i zawsze!
2. LOT nie ma żadnych podstaw żeby pozwać Ryanair ponieważ reklamy te były typowym przykładem humorystycznej i pozytywnej reklamy porównawczej, która obiektywnie przedstawiała łatwe do sprawdzenia fakty, tzn. że LOT pobiera od pasażerów opłatę paliwową za lot powrotny do Niemiec w wysokości 148 zł, podczas gdy Ryanair nie pobiera żadnych opłat paliwowych.
3. LOT próbował wprowadzić w błąd polski sąd porównując ceny LOT i Ryanair na tej samej trasie ale w zupełnie innych dniach podróży. Choć ceny Ryanair były podane w tym fałszywym porównaniu z zaledwie trzydniowym wyprzedzeniem, a ceny LOT z dziesięciodniowym, to ceny Ryanair i tak były niższe!
4. W 1999 roku British Airways wniósł do sądu podobną sprawę przeciwko Ryanair. Jej efektem było przychylenie się sądu do stanowiska Ryanair i oddalenie sprawy.
5. Średnia cena biletu Ryanair to 156* zł a LOT to 745** zł.
6. Jedynym powodem, dla którego reklamy i informacja prasowa Ryanair nie spodobały się LOT, to fakt, że były one prawdziwe! LOT pobiera opłatę paliwową za lot powrotny do Niemiec w wysokości 148 zł!
7. Ryanair gwarantuje brak opłat paliwowych i oferuje lepszą jakość usług swoim klientom – patrz tabela poniżej.


Loty krótko- i średniodystansowe:

Linia


Punktualność


Zgubione bagaże na 1000 pasażerów


Zrealizowane loty [%]


Ryanair


85%


  0.5


99.2


Lufthansa


81%


18.1


98.8


Air France


80%


16.6


98.3


SAS


78%


13.3


97.7


Iberia


75%


15.5


98.6


LOT


71%


14.8


97.5


British Airways


70%


23.0


98.3


Źródło: Ryanair oraz AEA – Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych za okres styczeń – grudzień 2006.


 


Tomasz Kułakowski, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing Ryanair w Europie środkowej, powiedział dziś w Warszawie:


“Nie ma najmniejszej wątpliwość, że LOT po prostu boi się obecności Ryanair w Polsce. LOT jest tylko kolejną drogą linią lotniczą, skubiącą polskich pasażerów przez długie lata i broniącą im dostępu do niskich cen, co przez lata blokowało rozwój polskich regionów. LOT świadomy faktu, że nie jest w stanie konkurować z niskimi cenami, punktualnością i najwyższej jakości obsługą Ryanair, poszedł wypłakać się w sądzie gospodarczym w Warszawie (gdzie ma swoją siedzibę) z nadzieją na wyeliminowanie konkurencji.


Od kiedy Ryanair pojawił się na polskim rynku, zaoferował 32 międzynarodowe trasy z 9 polskich lotnisk regionalnych. W tym roku Ryanair przewiezie 2,6 miliona pasażerów z i do Polski, dzięki czemu konsumenci zaoszczędzą 260 milionów Euro w porównaniu do wysokich cen LOT. Ryanair w tym roku przywiezie do Polski 450 tys. turystów, a to pozwoli stworzyć aż 2,6 tys. nowych miejsc pracy w regionach.


Jesteśmy pewni, że polski wymiar sprawiedliwości zapewni Ryanair prawo do konkurowania z LOT i oferowania polskim konsumentom naprawdę niskich cen.”


*Ostatni roczny raport finansowy Ryanair: 1 kwietnia 2005 – 31 marca 2006 (1 EUR = ca. 3,8 PLN).
** Ostatni roczny raport finansowy LOT: styczeń – grudzień 2006.


 


Więcej informacji: ryanair.com


/Luke/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 082

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie