Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Ze świata

Niebo nad Atlantykiem już otwarte

2 maja 2007

Droga do tanich połączeń między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi otwarta. Na szczycie w Waszyngtonie podpisano umowę o liberalizacji ruchu lotniczego między UE a USA. Dzięki porozumieniu linie lotnicze z Unii i USA będą mogły oferować loty na trasach atlantyckich z dowolnych lotnisk na obu kontynentach, bez konieczności uzgadniania tego z rządem danego kraju. Porozumienie uzgodnione dwa miesiące temu wejdzie w życie w marcu 2008 r.

Be Sociable, Share!


Unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot wyraził nadzieję, że układ zrewolucjonizuje rynek translatlantyckich połączeń lotniczych i przyczyni się do obniżenia cen. Umowa jest wynikiem czteroletnich, żmudnych negocjacji między ekspertami Komisji Europejskiej i USA.

Loty transatlantyckie stanowią 60 proc. światowego ruchu lotniczego, a rocznie korzysta z nich prawie 50 mln pasażerów. Negocjacje przedłużały się w związku z kwestią wzajemnego otwarcia się na inwestycje w sektorze lotniczym.

Na skutek twardej postawy Amerykanów w umowie przyjęto zapis, że co prawda unijne firmy będą miały prawo nabyć ponad połowę udziałów w liniach lotniczych USA, ale ich prawo głosu będzie ograniczone do 25 proc.

W umowie jest jeszcze jedno ustępstwo na rzecz USA: amerykańskie linie będą mogły swobodnie latać między miastami europejskimi (ale nie w ramach jednego kraju), natomiast europejskie będą wciąż pozbawione prawa wykonywania połączeń między amerykańskimi miastami.

/KY/ na podstawie PAP

Be Sociable, Share!

Wizyt: 6 189

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie