Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Naukowcy odkryli przyczynę choroby lotniczej

16 października 2009

Pojawiła się nowa nadzieja dla osób z chorobą lotniczą. Naukowcy z Manchesteru znaleźli neurony, który w mózgu odpowiada za nasze złe samopoczucie po podróży lotniczej.

Be Sociable, Share!


Po podróży lotniczej, szczególnie między wieloma strefami czasowymi, zwykle czujemy się zmęczeni i ospali w ciągu dnia i nadmiernie pobudzeni w nocy. Okazuje się, że przez ostatnie 25 lat naukowcy mylili się co do pochodzenia tego stanu. Sądzili, że za złe samopoczucie odpowiada obszar położony w przedniej części mózgu. Teraz jednak naukowcy z Manchesteru odnaleźli w mózgu tajemniczy obszar, nazwany przez nich SCN, który zawiera neurony przestawiające nasz biologiczny zegar.

Okazuje się, że w mózgu są odpowiednie komórki, które powodują, że funkcjonujemy w ciągu dnia, a wieczorem zaczynamy odczuwać zmęczenie. Okazuje się, że komórki mózgowe zachowują w pamięci nasze codzienne funkcjonowanie i nie zmieniają go nawet po podróży na drugą część globu. Być może, dzięki temu, że odkryto odpowiedni obszar mózgu, który odpowiada za jet leg, będzie można go teraz skuteczniej leczyć.


Na podstawie cheapflights.co.uk

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 482

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie