Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Najlepszy rok w historii

Najlepszy rok w historii

12 stycznia 2006

W 2005 r. samolotami leciało 12 mln pasażerów. To o 30 proc. więcej niż w 2004 r. Polska była najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym na świecie.

Be Sociable, Share!


Jak podała Gazeta Wyborcza od stycznia do końca listopada 2005 roku na polskich lotniskach gościło 10,6 mln ludzi. Nieoficjalnie wiadomo, że grudzień także był doskonały – m.in. dzięki powrotom Polaków z pracy za granicą na święta do domu. To właśnie dlatego można mówić o prawie 12 mln pasażerów w całym roku. Polski rynek lotniczy rośnie w tempie 30 proc. rocznie, a przeciętna europejska to 6-proc.

Rynek rośnie tak szybko dzięki tanim liniom lotniczym. Dziś przewożą one 20-25 proc. pasażerów podróżujących z i do naszego kraju. Wizz Air, największa w Polsce tania linia, przewiózł 1,9 mln pasażerów, 230 proc. więcej niż w 2004 r. SkyEurope, drugi co do wielkości przewoźnik na polskim rynku, przewiózł też 1,9 mln pasażerów – dwa razy więcej.
SkyEurope wszedł na giełdę w Wiedniu i Warszawie, zamówił nowe maszyny (boeingi B737-NG). Wizz Air kupuje 24 nowe samoloty i chce być największą tanią linią w tej części Europy.

Polska tania linia Centralwings przewiozła ponad 715 tys. osób, ale jest na rynku dopiero od lutego.

Rozwój tanich linii w Polsce to również rozwój lotnisk regionalnych, które wcześniej były niedoceniane. Kraków, Gdańsk, Katowice stają się bardzo poważnymi graczami w walce o pasażerów. Do tej grupy chcą dołączyć również inni – komentuje cytowany przez Gazetę Jarosław Błaszczak z Ernst & Young.

PK na podst. Gazety Wyborczej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 233

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie