Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Nadchodzą lepsze czasy dla pasażerów

2 stycznia 2008

Za kilka miesięcy całkowicie znikną papierowe bilety lotnicze. To początek zmian w lotnictwie cywilnym. Później pasażerowie sami będą organizować swoją odprawę, nadawać bagaż i zgłaszać jego zaginięcie, a na lotnisku będą przebywać o wiele krócej niż obecnie. Do końca maja 2008 r. znikną papierowe bilety. Później, linie lotnicze zrzeszone w IATA będą wystawiać tylko bilety elektroniczne. W Polsce dotyczy to obecnie ok. 80 proc. sprzedawanych biletów. Linie lotnicze, które nie dostosują swoich systemów elektronicznych do nowych warunków sprzedaży, będą musiały zbudować swoją sieć sprzedaży. Dzięki temu oszczędności przewoźników mają sięgnąć 1 miliarda złotych w Polsce i 3 miliardy dolarów na całym świecie.

Be Sociable, Share!


Jak podaje IATA, koszt wystawienia jednego biletu elektronicznego to 1 dolar, papierowego zaś 10 dolarów. Część linii lotniczych nie zrezygnuje jednak z wystawiania papierowych biletów, głównie przewoźników z Afryki.

Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie na wszystkich światowych lotniskach kiosków do samodzielnej odprawy i nadania bagażu. Takie udogodnienia już są obecne na niektórych lotniskach na 70 lotniskach na całym świecie, ale zaledwie 1800, czyli 15 procent, służy pasażerom wszystkich linii lotniczych.

Umieszczając w kiosku np. kartę kredytową, pasażer może samodzielnie wydrukować kartę pokładową i nalepkę na bagaż, a następnie umieścić go na stojącej obok taśmie. W 2008 r. odprawa elektroniczna ma być dostępna na kolejnych 60 lotniskach.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 413

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie