Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Monopol Petrolotu zniesiony

14 kwietnia 2008

W Gdańsku zacznie się prawdziwa konkurencja na rynku dostawców paliwa dla linii lotniczych. Władze portu im. Lecha Wałęsy podpisały list intencyjny z Lotosem. Przewoźnicy liczą na obniżki cen paliwa.

Be Sociable, Share!


W latach 2003 – 2005 Petrolot sprzedał ponad 1,8 mld litrów paliwa. Teraz nie będzie tak łatwo. Gdański port lotniczy chce wybrać nową firmę, dostarczającą paliwo. Unijne regulacje dotyczące konkurencji w portach lotniczych dotyczą portów, w których ruch roczny jest większy niż 2 mln osób. W zeszłym roku gdański port odprawił ok. 1,7 mln osób, w tym roku ma przekroczyć liczbę 2 mln.

Paliwo firmy Lotos może pojawić się w Rębiechowie jeszcze pod koniec tego roku. Byłby to pierwszy przypadek przełamania monopolu paliwowego na polskich lotniskach, na co z niecierpliwością czekają przewoźnicy. Twierdzą oni, że paliwo w Polsce jest jednym z najdroższych na świecie. Petrolot obecny jest prawie na wszystkich polskich lotniskach, wyjątkiem jest Wrocław, gdzie paliwo liniom dostarcza spółka powołana przez władze portu. I tam jest ono najtańsze. 


Lotosu już w 2006 r. uruchomił nową instalację, by zwiększyć produkcję do ponad pół miliona ton rocznie. A w 2010 r. – po rozbudowie rafinerii – Lotos będzie wytwarzał milion ton paliwa lotniczego rocznie. To m.in. w Lotosie zamawiała paliwo spółka dostarczająca je do lotniska we Wrocławiu. Szefowie Lotosu rozmawiają już z przedstawicielami innych lotnisk w kraju o możliwości dostaw paliwa.


Na podstawie Rzeczpospolitej


/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 304

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie