Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Milion pasażerów odleci z Katowic

6 stycznia 2005

Wizz Air szacuje, że w tym roku z jej usług skorzysta ponad 2 mln pasażerów. Flota przewoźnika zwiększy się o 4-5 samolotów, a zatrudnienie w podkatowickiej bazie Wizz Air zostanie podwojone. Linia zapowiada wzmożoną współpracę z władzami województwa śląskiego.

Be Sociable, Share!


Jozsef Varadi, prezes Wizz Air, rozmawiał z władzami w Katowicach z władzami regionu i miasta o planach rozwoju linii i współpracy w promocji województw śląskiego.

Przewoźnik szacuje, że w ciągu pięciu lat pasażerowie przylatujący na Śląsk z Wizz Air wydadzą w regionie ok. 300 mln USD. Samorząd województwa chce skłonić pasażerów, aby korzystali z oferty turystycznej regionu.

Ponad połowa pasażerów Wizz Air jest obsługiwana przez port lotniczy w Katowicach. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach w minionym roku odprawił rekordową liczbę 622 tys. pasażerów, wobec 258 tys. rok wcześniej.

Na 2005 rok port planował odprawienie ok. 750 tys. osób, ale – według kierownictwa lotniska – dynamiczny rozwój tanich linii musi zweryfikować te plany. Sam Wizz Air ma zamiar przewieźć z i do Katowic 1 mln osób. Prawdopodobnie w porcie pojawią się również inni tani przewoźnicy. Władze lotniska chcą ich skusić malejącymi w tym roku opłatami lotniskowymi, średnio o 30 proc.

Varadi zapowiedział, że w tym roku flota Wizz Air zwiększy się z 6 do 10-11 samolotów, a z Katowic latać będą cztery z nich, zamiast – jak dotąd – dwóch. Liczba miejsc, oferowanych pasażerom, ma zwiększyć się początkowo o 40 proc., potem ma ich być jeszcze więcej.

Od rozpoczęcia działalności w Polsce w maju 2004 Wizz Air przewiózł ok. 600 tys. pasażerów, z czego 75 proc. z i do Polski. 250 tys. osób przyleciało lub wyleciało samolotami tego przewoźnika z Katowic. Najpopularniejsze kierunki to Londyn i Dortmund. Port w Pyrzowicach pozostanie główną bazą operacyjną linii. Dotychczas Wizz Air zatrudnia na Śląsku 65 osób, w tym roku podwoi tę liczbę.

W końcu marca 2005 Wizz Air uruchomi nowe połączenia z lotniska w Pyrzowicach do Frankfurtu, Budapesztu, Barcelony i Gdańska oraz z Gdańska do Sztokholmu; w czerwcu ruszy wakacyjne połączenie z Katowic do Palma de Mallorca. Teraz przewoźnik lata z Katowic do Aten, Dortmundu, Londynu, Liverpoolu, Mediolanu, Paryża, Rzymu i Sztokholmu, a ponadto z Warszawy do Brukseli, Dortmundu, Londynu, Liverpoolu i Malmoe/Kopenhagi oraz z Gdańska do Dortumndu i Londynu. Linia oferuje też połączenie z Budapesztem.

Varadi zapewnił, że Wizz Air ma zapewnione finansowanie. W ciągu tygodnia na konto firmy ma wpłynąć 25 mln euro od grupy inwestorów pod przewodnictwem Indigo Partners. Do tej pory kapitał przewoźnika wynosił 9 mln euro.

W kończącym się w marcu roku obrotowym, który jest dla firmy rokiem inwestycji, Wizz Air odnotuje stratę; drugi rok funkcjonowania ma być czasem „przełomu” finansowego, w trzecim roku mają pojawić się zyski. Wartość przychodów w trwającym roku finansowym prezes ocenił na 70-100 mln euro. W kolejnych latach przychody mają rosnąć.

Źródło: PAP

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 703

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie