Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Lotnisko Modlin

Milion pasażerów na lotnisku w Modlinie

4 listopada 2013

Milionowy, przy­le­ci we wto­rek, 5 li­sto­pa­da. Czeka go hucz­ne przy­ję­cie i miłe nie­spo­dzian­ki, choć na razie… nie wia­do­mo, kim jest. Na lot­ni­sku w Mo­dli­nie ob­słu­żo­ny zo­sta­nie mi­lio­no­wy pa­sa­żer. Tym­cza­sem w por­cie za­koń­czo­no wła­śnie testy II ka­te­go­rii sys­te­mu ILS, wspo­ma­ga­ją­ce­go lą­do­wa­nie przy sła­bej wi­docz­no­ści.

Be Sociable, Share!


Milionowy, przy­le­ci we wto­rek, 5 li­sto­pa­da. Czeka go hucz­ne przy­ję­cie i miłe nie­spo­dzian­ki, choć na razie… nie wia­do­mo, kim jest. Na lot­ni­sku w Mo­dli­nie ob­słu­żo­ny zo­sta­nie mi­lio­no­wy pa­sa­żer. Tym­cza­sem w por­cie za­koń­czo­no wła­śnie testy II ka­te­go­rii sys­te­mu ILS, wspo­ma­ga­ją­ce­go lą­do­wa­nie przy sła­bej wi­docz­no­ści.

Mi­lio­no­wy pa­sa­żer lot­ni­ska w Mo­dli­nie zo­sta­nie przy­ję­ty w por­cie we wto­rek, 5 li­sto­pa­da. Przy­le­ci rano. Skąd? Na razie wła­dze portu nie chcę tego zdra­dzić, żeby nie po­psuć nie­spo­dzian­ki. Ta­jem­ni­cą jest też, jakie atrak­cje są szy­ko­wa­ne. – Mogę tylko za­pew­nić, że czeka go na­praw­dę miłe przy­ję­cie – mówi One­to­wi Mag­da­le­na Bo­jar­ska, rzecz­nicz­ka Ma­zo­wiec­kie­go Portu Lot­ni­cze­go War­sza­wa – Mo­dlin.

Milion w pół roku

Władze lotniska podkreślają, że obsłużyło ono blisko milion pasażerów w pół roku. Tyle bowiem faktycznie funkcjonuje „normalnie” port w Modlinie. Pamiętajmy, że przez ponad osiem miesięcy lotnisko nie działało – najpierw z powodu remontu pasa startowego, potem przez całe lato nie było chętnych na korzystanie z portu.

Tymczasem w sobotę, 2 listopada br, zakończyły się testy systemu wspomagania lądowania przy ograniczonej widoczności ILS (z ang. Instrument Landing System) do kat. II. – Tym samym rozpoczyna się proces przystosowywania oraz certyfikacji całego lotniska i służb ruchu lotniczego, do obsługi systemu w II kategorii. Ukończenie certyfikacji lotniska oraz faktyczny rozruch systemu planowane są na 2014 rok – informuje Magdalena Bojarska.

Będzie drugie w Polsce?

Od połowy września w Modlinie działa ILS w kategorii I, czyli takiej, jaka jest obecna na 11 lotniskach w Polsce. Kat. II posiada w naszym kraju tylko Lotnisko Chopina w Warszawie.

Kat. I umożliwia lądowanie samolotów w warunkach, gdy podstawa chmur jest na poziomie nie mniejszym, niż 60 m nad płaszczyzną drogi startowej, a widzialność wzdłuż pasa jest nie mniejsza, niż 600 m. ILS w kat. II umożliwi bezpieczne lądowanie, gdy podstawa chmur będzie na wysokości nie mniejszej, niż 30 m, a widzialność na drodze startowej nie mniejsza, niż 400 m.

Przypomnijmy, lotnisko w Modlinie zostało otwarte w lipcu 2012 r. Rejsowe loty pasażerskie rozpoczęły się 15 lipca tego samego roku. Natomiast 22 grudnia zamknięty został pas startowy w porcie, po tym, jak stwierdzono pęknięcia i dziury w jego części. Konieczny okazało się przeprowadzenie jego generalnego remontu. Został on zakończony dopiero w czerwcu. Lotnisko zostało ponownie otwarte 3 lipca.

Powrót Rynaira

Przed długi czas jednak port stał pusty, ponieważ tanie linie lotnicze – Ryanair i WizzAir – zadomowiły się już na Lotnisku Chopina w Warszawie i nie chciały wrócić do Modlina. Wreszcie, na początku września, ten pierwszy przewoźnik dał się przekonać.Władze portu i irlandzkie tanie linie dogadały się i 30 września pierwszy samolot Rynaira wylądował w Modlinie.

Obecnie z Modlina można polecieć do 26 miast europejskich: Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Budapesztu, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Frankfurt Hahn, Dusseldorf-Weeze, Dublin, Cork, Piza, Barcelona-El Prat, Bari, Marsylia, Trapani, Chania (Kreta), Palma.

Od kwietnia 2014 r. będzie można wybrać się także w podróż do Alicante i do Salonik – bilety już są w sprzedaży. Natomiast już od 1 listopada pojawią się w sprzedaży dwa nowe kierunki, tym razem krajowe – do Gdańska i do Wrocławia, z możliwością wylotu od marca 2014r.

Info:onet.pl

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie