Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze

ME-2012 – na donieckim lotnisku nowy terminal pasażerski

14 maja 2012

Uroczyste otwarcie nowego terminalu pasażerskiego, z udziałem prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zakończyło trwającą od dwóch lat modernizację lotniska w Doniecku.

Be Sociable, Share!


Uroczyste otwarcie nowego terminalu pasażerskiego, z udziałem prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zakończyło trwającą od dwóch lat modernizację lotniska w Doniecku. Przepustowość terminalu wzrosła dziesięciokrotnie – z 300 do 3000 pasażerów na godzinę.
Port lotniczy w Doniecku powstał za czasów radzieckich – latach trzydziestych ubiegłego wieku. Zabytkowy już terminal został wyremontowany i będzie wspomagał nowy dworzec w obsłudze pasażerów.

Prezydent Janukowycz podkreślił, że oddanie nowego obiektu jest świadectwem tempa i jakości przygotowań Ukrainy do piłkarskich mistrzostw Europy. Podczas ceremonii odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pochodzącemu z Doniecka światowej sławy kompozytorowi Siergiejowi Prokofiewowi, którego imię nosi port lotniczy.

Oddanie do użytkowania terminalu zakończyło modernizację lotniska, bowiem już w ubiegłym roku ukończona została budowa nowego pasa startowego o długości czterech kilometrów. Pozwala to lądować w Doniecku wszystkim typom samolotów pasażerskich, z Airbusem 380 włącznie. Generalną próba nowej infrastruktury było lądowanie największej cywilnej maszyny transportowej AN-225 Mrija. Wyposażenie lotniska pozwala na wykonywanie operacji lotniczych w dowolnych warunkach atmosferycznych, nawet przy zerowej widoczności.

Jak poinformował wicepremier Ukrainy Borys Kołesnikow pierwszy pasażerski lot z nowego terminalu, na trasie Donieck – Praga, odprawiony zostanie w nocy z 14 na 15 maja.

„Od pierwszego sierpnia nowy terminal zacznie obsługiwać rejsy wewnętrzne. Oczekujemy, że w 2012 roku port lotniczy Donieck przyjmie około 1,2 mln pasażerów. Już w 2015 roku spodziewany jest wzrost liczby obsługiwanych pasażerów do 4 milionów rocznie, a nowy terminal przygotowany jest do obsługi 5-6 milionów osób rocznie” – powiedział Kołesnikow podczas spotkania z przedstawicielami mediów.

Wraz z terminalem zbudowany został trzypiętrowy kryty parking na 600 samochodów, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także odkryty parking na 1000 samochodów i 20 autobusów.

podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie