Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze - Aktualności

Loty z Krakowa wiszą na włosku

Loty z Krakowa wiszą na włosku

10 lutego 2005

Władzie portu lotniczego w Balicach zniechęcają Ryanair do uwzględnienia Krakowa w swojej siatce połączeń. Prezesi lotniska wysłali Irlandczykom cennik opłat lotniskowych, który traci ważność za nieco ponad dwa tygodnie. W tym samym czasie Ryanair będzie ustalał swój nowy rozkład lotów. Może w nim zabraknąć lotów z Krakowa.

Be Sociable, Share!


Władze Krakowa są oburzone postępowaniem szefów portu lotniczego. Wygląda to raczej na zniechęcanie przewoźnika niż zabieganie o inwestowanie w Krakowie. Władze miasta mają nadzieję na uratowanie sytuacji. Obiecują Irlandczykom preferencje oraz kampanię reklamową nowych połączeń.

Dziennikarze Gazety Wyborczej ustalili, że prezes lotniska w Balicach, Czesław Jarosz, nie wiedział jaką taryfę przesłano do Dublina. Wiceprezes Ryszard Ziebala twierdzi natomiast, że projekt nowych taryf nie jest jeszcze gotowy, dlatego wysłano taryfy, które niebawem i tak staną się nieaktualne. Projekt nowych taryf można sobie ściągnąć z sieci internetowej lotniska – radzi Irlandczykom.

Władze portu w Balicach uważają, że zachęcają Ryanair do zaangażowania się w Krakowie już od 2001 roku. Jak mówią, Ryanair spodziewa się nadzwyczaj preferencyjnych warunków, na co nie zawsze można się godzić, ponieważ spotkałoby się to z zarzutami dyskryminacji pozostałych low costów. Irlandczycy i tak zjawią się w Krakowie, bo to dla nich dobry biznes – twierdzą władze Balic.

Kazimierz Czekaj, radny województwa małopolskiego twierdzi jednak, że porty lotnicze powinny szukać innych źródeł zarabiania niż opłaty lotniskowe. W Balicach stanowią one 70 proc. dochodów, gdy tymczasem z komercyjnych przedsięwzięć zdobywa się 30 proc. funduszy. „W Europie te relacje są odwrócone, a w Ameryce w niektórych portach opłaty lotniskowe to tylko 5 proc. dochodów” – dowodzi.

Tymczasem coraz głośniej mówi się o odwołaniu szefów krakowskiego lotniska. Jeśli Irlandczycy wycofają się ze swoich krakowskich planów, dymisja będzie niemal pewna. Dodatkowo na szefach Balic ciążą zarzuty złej organizacji przyjęcia samolotów VIPów podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Na płycie postojowej zabrakło wówczas miejsca dla oficjalnych delegacji, bo ustawiono na niej pługi śnieżne.

Międzynarodowy Port Lotniczy Balice w 85 proc. należy do Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze z Warszawy. Województwo Małopolskie ma w spółce 13 proc. udziałów.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Be Sociable, Share!

Wizyt: 523

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie