Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Lotnisko we Wrocławiu i Ryanair

Lotnisko we Wrocławiu i Ryanair

11 stycznia 2014

W 2013 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,92 mln pasażerów, o 400 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Najbardziej oblegane były: Malaga, Alicante, Rzym, Barcelona, Bolonia, Mediolan i Wenecja

Be Sociable, Share!


W 2013 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,92 mln pasażerów, o 400 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Najbardziej oblegane były: Malaga, Alicante, Rzym, Barcelona, Bolonia, Mediolan i Wenecja

W ubiegłym roku najwięcej pasażerów przybywało na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez linie niskokosztowe, a także trasach związanych z wyjazdami w interesach. Stabilnie rozwijały się również połączenia czarterowe. Dzięki działaniom we wszystkich tych segmentach, port lotniczy zamknął rok 2013 z wynikiem ponad 1,92 mln obsłużonych pasażerów. To niewiele mniej niż w roku poprzednim, kiedy udało się obsłużyć 1,99 mln podróżnych.

- Osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, zbliżając się do rekordu z roku 2012, w którym przyjęliśmy wielu zagranicznych kibiców Euro – wyjaśnia prezes portu lotniczego Dariusz Kuś. – Na sukces złożyła się wówczas także oferta linii lotniczych OLT Express. Obecnie najbardziej cieszy, że powiększyła się siatka połączeń. Dzięki temu mamy stabilną sytuację ze świetnymi perspektywami rozwoju.

W letniej siatce połączeń w 2013 r. znalazło się w sumie 60 kierunków. Najbardziej oblegane były: Malaga, Alicante, Rzym, Barcelona, Bolonia, Mediolan oraz Wenecja. Wszystkie rejsy na tych kierunkach obsługuje Ryanair, który w sierpniu świętował na wrocławskim lotnisku odprawienie swojego 5-milionowego pasażera. Z powodu dużego zainteresowania lotami irlandzki przewoźnik postanowił utrzymać połączenia do Barcelony i Rzymu również w sezonie zimowym. Wizz Air oferował połączenia do takich miast jak Londyn, Paryż czy Oslo. W 2013 roku Wrocław zanotował wzrost liczby pasażerów korzystających z lotów niskokosztowych o 5,1 procent w stosunku do roku 2012.

Zainteresowaniem cieszyły się również sieciowe połączenia międzynarodowe. Korzystają z nich głównie pasażerowie podróżujący w interesach, dla których ważne jest dogodne połączenie z dużymi centrami biznesowymi i portami przesiadkowymi. Z Wrocławia mogą polecieć do Monachium, Frankfurtu, Kopenhagi i Duesseldorfu. Przez 12 miesięcy port lotniczy notował wzrost w tym obszarze, a rok zamknął z wynikiem o 6,4 proc. lepszym niż w roku 2012.

Decyzje linii lotniczych podjęte pod koniec roku sprawiły, że również w 2014 roku zapowiada się dalszy rozwój połączeń biznesowych. W październiku Lufthansa ogłosiła wprowadzenie do letniego rozkładu lotów dodatkowego porannego rejsu do Frankfurtu, wprowadziła też większe samoloty. Z kolei w grudniu, odpowiadając na decyzję PLL LOT o wycofaniu lotów z portów regionalnych do Frankfurtu i Monachium, Lufthansa ogłosiła dodatkowe, poranne połączenie do stolicy Bawarii.

Zmiany szykują się w siatce połączeń Eurolotu. Przewoźnik już w marcu uruchomi loty do Brukseli, Mediolanu, Zurychu i Paryża, a samoloty będą tam lądowały na głównych lotniskach. Dodatkowo linie lotnicze Etihad Regional pod koniec marca zaczną latać z Wrocławia do Berlina. Biznesowo Wrocław będzie wówczas skomunikowany z dziesięcioma głównymi lotniskami w najważniejszych europejskich metropoliach.

Według Kusia widać zapotrzebowanie Wrocławia na połączenia typowo biznesowe. – Gospodarka naszego miasta cały czas się rozwija, powstaje tutaj coraz więcej centrów obsługi międzynarodowych firm, zwiększa się więc potrzeba podróżowania – wyjaśnia prezes.

Wrocławskie lotnisko ma także plany rozwoju połączeń krajowych. Od kwietnia linie lotnicze Ryanair zaczną latać do Warszawy Modlina, a Eurolot uruchomi loty do Gdańska. Dużo zmian szykuje się także w połączeniach czarterowych. Do 25 kierunków, które znalazły się w siatce w sezonie letnim 2013, dołączy 8 nowości.

PAP/rp.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 658

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie