Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Lotniska muszą walczyć o pieniądze

21 września 2007

Regionalne lotniska potrzebują dodatkowych środków na inwestycje. Jednak większość z nich nie ma własnych środków, a potrzebują w sumie prawie 2,3 mld zł. Unia Europejska może dołożyć do inwestycji drugie tyle.

Be Sociable, Share!


Regionalne lotniska w ciągu najbliższych siedmiu lat będą miały do wykorzystania w sumie ponad 600 mln euro z funduszy unijnych. Jednak drugie tyle muszą znaleźć we własnym zakresie. Szukają więc różnych sposobów na pozyskanie środków.

W 2006 roku cztery polskie lotniska obsłużyły ponad milion osób, czyli taką liczbę pasażerów, żeby port mógł na siebie zarabiać.


Niektóre porty (np. Goleniów) sprzedały część swoich nieruchomości, aby później wziąć je w leasing. Poznańska Ławica zamierza z leasingu pozyskać część pieniędzy na zakup sprzętu.


Właściciele lotnisk w Bydgoszczy i w Szymanach na Mazurach chcą zapewnić portom pieniądze na rozwój, sprzedając udziały w spółkach zarządzających lotniskami. Austriacka firma Meinl ma odkupić 24,9 proc. udziałów w bydgoskiej spółce. Niewykluczone, że taki sam pakiet kupi inna prywatna firma. Spółka zarządzająca portem lotniczym w Szymanach jest zadłużona, plan rozwoju lotniska szacowany jest na ok. 74 mln euro. Z tego ok. 40 mln euro może pochodzić z unijnych dotacji. Firma European Business Partners chce objąć 60 proc. udziałów w spółce. Na razie transakcji sprzeciwia się jednak Urząd Lotnictwa Cywilnego.


Lublinek w Łodzi może się ubiegać o ok. 25 mln euro w ramach regionalnego programu operacyjnego. Drugie tyle musi znaleźć samodzielnie. Lotnisko wciąż jednak przynosi i jeszcze przez kilka lat będzie przynosić straty. Zyski pojawią się gdy będzie obsługiwać ok. 750 tys. podróżnych rocznie.


Na podstawie Rzeczpospolitej


/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 263

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie