Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   Couldn't open rss feed in /index.php
   No item elements found in rss feed.

Aktualności

LOT zarobił miliony, ale nie dzięki przewozom

LOT zarobił miliony, ale nie dzięki przewozom

13 marca 2007

Polskie Linie Lotnicze LOT w roku 2006 zarobiły ponad pół miliarda złotych. Imponujący wynik nie jest jednak skutkiem wzrostu liczby przewiezionych przez linie pasażerów. Zyski pochodzą ze sprzedaży udziałów w innych spółkach i zabezpieczenia się firmy przed wahaniami cen paliwa lotniczego. Na przewozach LOT zarobił mniej niż w roku poprzednim.

Be Sociable, Share!


Zysk netto spółki wyniósł w ubiegłym roku 539,8 mln zł. Na działalności podstawowej, czyli przewożeniu pasażerów firma zarobiła tylko 13 mln zł. Dobre wyniki finansowe to zasługa pozbycia się akcji banku Pekao SA i udziałów w wieżowcu LIM. Na dodatek finansistom z LOT udało się niemal idealnie trafić z cenami kupowanych paliw. Przy zeszłorocznych wydatkach na paliwo w wysokości 100 mln zł, 43 mln zł dał właśnie zysk z transakcji zabezpieczających (tzw. hedging).

Przychody z przewozów w ubiegłym roku były niższe od osiągniętych w 2005 r. o 0,4 proc i wyniosły 2,76 mld zł. O 4,2 proc wzrosły natomiast koszty działalności podstawowej i liczyły 2,79 mld zł. Wzrost liczby pasażerów w ubiegłym roku był na poziomie tylko 3,6 proc. Dla porównania, średni tegoroczny przyrost pasażerów europejskich linii według szacunków Stowarzyszenia Europejskich Przewoźników Lotniczych wynosi 10 proc., a polski rynek rozwija się jeszcze dynamiczniej.

W przyszłym roku przewoźnik planuje przewieźć o 14 proc. więcej osób niż w 2006 r. Dużym utrudnieniem w realizacji tych założeń będzie dalszy brak prezesa. Kolejny konkurs na stanowisko szefa spółki ma zostać ogłoszony przez radę nadzorczą 22 marca.

W najbliższym czasie LOT nie grozi bankructwo. Spółka ma jeszcze do sprzedania 2,5 mln akcji Pekao SA, które otrzymała od państwa w 2001 r. po bankructwie inwestora strategicznego Swissaira. Jednak te pieniądze, tak samo jak tegoroczny zyskają być przeznaczone na zakup boeingów 787 dreamlinerów. LOT otrzyma je jako pierwsza linia europejska w drugiej połowie przyszłego roku.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 637

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie