Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

LOT zarobił miliony, ale nie dzięki przewozom

LOT zarobił miliony, ale nie dzięki przewozom

13 marca 2007

Polskie Linie Lotnicze LOT w roku 2006 zarobiły ponad pół miliarda złotych. Imponujący wynik nie jest jednak skutkiem wzrostu liczby przewiezionych przez linie pasażerów. Zyski pochodzą ze sprzedaży udziałów w innych spółkach i zabezpieczenia się firmy przed wahaniami cen paliwa lotniczego. Na przewozach LOT zarobił mniej niż w roku poprzednim.

Be Sociable, Share!


Zysk netto spółki wyniósł w ubiegłym roku 539,8 mln zł. Na działalności podstawowej, czyli przewożeniu pasażerów firma zarobiła tylko 13 mln zł. Dobre wyniki finansowe to zasługa pozbycia się akcji banku Pekao SA i udziałów w wieżowcu LIM. Na dodatek finansistom z LOT udało się niemal idealnie trafić z cenami kupowanych paliw. Przy zeszłorocznych wydatkach na paliwo w wysokości 100 mln zł, 43 mln zł dał właśnie zysk z transakcji zabezpieczających (tzw. hedging).

Przychody z przewozów w ubiegłym roku były niższe od osiągniętych w 2005 r. o 0,4 proc i wyniosły 2,76 mld zł. O 4,2 proc wzrosły natomiast koszty działalności podstawowej i liczyły 2,79 mld zł. Wzrost liczby pasażerów w ubiegłym roku był na poziomie tylko 3,6 proc. Dla porównania, średni tegoroczny przyrost pasażerów europejskich linii według szacunków Stowarzyszenia Europejskich Przewoźników Lotniczych wynosi 10 proc., a polski rynek rozwija się jeszcze dynamiczniej.

W przyszłym roku przewoźnik planuje przewieźć o 14 proc. więcej osób niż w 2006 r. Dużym utrudnieniem w realizacji tych założeń będzie dalszy brak prezesa. Kolejny konkurs na stanowisko szefa spółki ma zostać ogłoszony przez radę nadzorczą 22 marca.

W najbliższym czasie LOT nie grozi bankructwo. Spółka ma jeszcze do sprzedania 2,5 mln akcji Pekao SA, które otrzymała od państwa w 2001 r. po bankructwie inwestora strategicznego Swissaira. Jednak te pieniądze, tak samo jak tegoroczny zyskają być przeznaczone na zakup boeingów 787 dreamlinerów. LOT otrzyma je jako pierwsza linia europejska w drugiej połowie przyszłego roku.

/KY/ na podstawie Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 632

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie