Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

LOT obchodzi 85 urodziny

LOT obchodzi 85 urodziny

1 stycznia 2014

Mija 85. rocznica powstania Polskich Linii Lotniczych LOT, jednego z pierwszych na świecie narodowych przewoźników lotniczych. Początkowo uruchomiono pięć linii krajowych i jedną zagraniczną do Wiednia.

Be Sociable, Share!


Mija 85. rocznica powstania Polskich Linii Lotniczych LOT, jednego z pierwszych na świecie narodowych przewoźników lotniczych. Początkowo uruchomiono pięć linii krajowych i jedną zagraniczną do Wiednia.

Polskie Linie lotnicze LOT rozpoczęły działalność 1 stycznia 1929 roku. Spółka została zawiązana kilka dni wcześniej, 29 grudnia 1928 roku w wyniku przejęcia przez państwo zarządu nad lotnictwem cywilnym w Polsce. Wówczas połączono dwie dotychczas działające prywatne firmy lotnicze – Aero i Aerolot, a udział większościowy w nowym przedsiębiorstwie objęło ministerstwo komunikacji, reprezentujące Skarb Państwa.

Pod koniec pierwszego roku działalności do nazwy firmy dodano przymiotnik „polskie”. Niedługo później rozstrzygnięto także konkurs na znak firmowy – zwyciężył żuraw według projektu Tadeusza Gronowskiego, który od 1932 roku zdobi całą flotę.

W ubiegłym roku PLL LOT zatrudniały ponad dwa tysiące pracowników i operowały na ponad 90. trasach z Polski.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały wyróżnione licznymi nagrodami, między innymi w 2009 roku po raz dwunasty zostały nagrodzone tytułem Najlepszej Linii Lotniczej Europy Wschodniej przez brytyjski magazyn Business Traveller, a magazyn pokładowy PLL LOT – Miesięcznik Kaleidoscope” – zajął II miejsce w IX edycji prestiżowego Konkursu Biuletynów Firmowych 2009.

W 1929 roku doszło do rozszerzenia połączeń o dwa nowe – z Warszawy do Katowic i z Warszawy do Bydgoszczy. Do końca 1934 roku stolicę połączono między innymi z Wilnem, Rygą i Tallinem oraz – przez Poznań – z Berlinem.

W 1938 roku odbył się pierwszy lot nad południowym Atlantykiem. Inaugurację regularnej trasy lotniczej do Stanów Zjednoczonych planowano na rok 1940.

Szybki rozwój przedsiębiorstwa Polskie Linie Lotnicze LOT został zatrzymany przez wybuch II wojny światowej. Wszystkie loty zostały zawieszone.

Po wojnie, 6 marca 1945 roku, LOT został reaktywowany pod przymusowym zarządem państwowym. Powstała sieć oddziałów krajowych, a w 1946 roku zapoczątkowano odbudowywanie siatki połączeń zagranicznych. W kwietniu 1973 roku rozpoczęto wykonywanie regularnych lotów na trasie Warszawa-Nowy Jork.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku ograniczono działalność LOT-u. Międzynarodową siatkę połączeń udało się odbudować dopiero w połowie lat 80.

Ostatnie lata przyniosły nową strategię działalności LOT-u – przedsiębiorstwo zdecydowało się na podjęcie współpracy z liniami z innych krajów, wśród nich z Qualiflyerm, utworzonym przez szwajcarską grupę SAirGroup, a także z Star Alliance. Przez kilka lat d PLL LOT należał polski przewoźnik niskobudżetowy Centralwings.

Obecnie firma przechodzi restrukturyzację. Plan zakłada między innymi zwolnienia pracowników, wymianę floty i likwidację nierentownych połączeń. Pod koniec ubiegłego roku w związku ze złą sytuacją finansową, spółka zwróciła się do Skarbu Państwa o pomoc w wysokości 1 miliarda złotych. Do tej pory przewoźnik otrzymał od polskich władz czterysta milionów złotych. Kolejne raty pomocy są wypłacane wraz z postępem wdrażania programu restrukturyzacji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie