Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze - Aktualności

Łódź rozbudowuje lotnisko

28 kwietnia 2005

Łódź to drugie co do wielkości miasto w Polsce. Ale łódzki port lotniczy daleko odbiega od standardów europejskich. Wkrótce ma się to zmienić. Do Łodzi niebawem będą mogły latać duże samoloty typu Boeing 737. Prace przy modernizacji portu lotniczego idą pełną parą.

Be Sociable, Share!


Łódź jako jedyne miasto w Polsce samo utrzymuje swój port lotniczy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat z budżetu państwa na łódzki port lotniczy nie przeznaczono ani złotówki. Dla porównania – dla Krakowa wygospodarowano 160 mln, Katowice dostały 150 mln, Poznań – 103 mln, Wrocław 86 mln a Gdańsk – 80 mln . Nawet maleńkie lotnisko w Rzeszowie otrzymało od państwa 51 mln zł.

Łódź jako ośrodek biznesowy rozwija się bardzo dynamicznie. Niebawem do miasta dotrze autostrada, region przyciąga wielu inwestorów. Dlatego potrzebne są nowe atrakcyjne połączenia lotnicze. Te z kolei nie mogą być uruchamiane z powodu zbyt krótkiego pasa startowego.

Wkrótce jednak ma się to zmienić. Jak mówią władze Łodzi oraz przedstawiciele lotniska w Lublinku, już jesienią będzie mógł tutaj wylądować Boeing 737.

W tej chwili przedłużany jest pas startowy. Do tej pory miał 1443 m, po rozbudowie osiągnie 2100 m. Do tego celu zostanie użyte 20 tys. ton asfaltu. Budowa ma zostać zakończona w czerwcu. Potem lotnisko czeka certyfikacja – czyli sprawdzenie bezpieczeństwa.

Potem trzeba będzie wyposażyć port w specjalistyczne wozy strażackie oraz cysternę do ciśnieniowego tankowania maszyn. Dopiero wówczas loty do i z Łodzi będą mogły uruchomić linie lotnicze.

PK na podst. Gazety Wyborczej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 292

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie