Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze - Aktualności

Linie przychodzą i odchodzą, ruch się zwiększa

Linie przychodzą i odchodzą, ruch się zwiększa

29 kwietnia 2005

Co prawda żadna z tanich linii nie utworzyła jeszcze bazy dla swych samolotów w gdańskim porcie lotniczym Rębiechowo, jednak widać duże zainteresowanie przewoźników tym lotniskiem. Znacznie wzrosła w ostatnim roku liczba pasażerów korzystających z lotniska. Niestety niedawno z niewiadomych powodów jedna z linii, Denim Airways, wycofała się z zaawansowanych planów umieszczenia Gdańska w swej siatce połączeń.

Be Sociable, Share!


Potentatem na gdańskim lotnisku wciąż jest LOT. Wykonuje jedyne połączenie krajowe z tego portu – do Warszawy. Na tej trasie LOT przewozi też najwięcej pasażerów. W ubiegłym roku z Gdańska do Warszawy przeleciało prawie 190 tys. osób. W najbardziej obleganych okresach samoloty startują nawet 10 razy dziennie. LOT lata także do Frankfurtu i Hamburga.

Do Gdańska lata także skandynawski SAS. Od poniedziałku do piątku przewozi pasażerów do Kopenhagi. W ubiegłym roku z tego połączenia skorzystało ponad 116 tys. osób.

Do Monachium lata natomiast Lufthansa. Jako że niemiecki przewoźnik jest liderem sojuszy Star Aliance, do którego należy także LOT, obie linie nie konkurują ze sobą. Lufthansa oddała LOTowi rejsy do drugiego głównego swojego huba – Frankfurt.

Niedawno w Gdańsku pojawił się przewoźnik z Litwy – Air Lithuania. Oferuje połączenia z Oslo. Na razie jednak szwankuje nieco marketing przewoźnika. Obłożenie samolotów Air Lithuania jest bardzo nikłe – lata zaledwie kilkanaście osób. A kierunek do stolicy Norwegii jak przyznają przedstawiciele portu lotniczego jest niezwykle atrakcyjny.

Jak na razie jedyną tanią linią latającą do Gdańska jest WizzAir. Dzięki tej linii wielu młodych, którzy szukają pracy w Anglii mogło skorzystać z niedrogich połączeń. Oprócz Londynu WizzAir lata także do Dortmundu. Najtańsze bilety sprzedawane są po 19 zł. Problemy formalno-prawne uniemożliwiły low costowi latanie z Gdańska do Katowic. Na takie połączenie nie zgodziła się Straż Graniczna.

Są też niepowodzenia. Wczoraj linie lotnicze Denim Airways nieoczekiwanie ogłosiły, że rezygnują z uruchomienia lotów do Berlina i Augsburga. Nie podano przyczyny takiego kroku.

Już niebawem do Rębiechowa dołączy kolejna tania linia – Ryanair. Od 30 października samoloty tego przewoźnika będą latały do Frankfurtu Hahn. Zapowiadana cena najtańszych biletów wraz z opłatami i podatkami ma wynosić 58 zł.

W sumie w ubiegłym roku z gdańskiego lotniska skorzystało niemal 470 tys. pasażerów. To o ponad 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Mimo kilku niepowodzeń – likwidacja połączeń obsługiwanych przez Air Polonią i wycofanie się Denim Airways – jest bardziej niż pewne, że w tym roku rekord ten zostanie pobity.

PK

Be Sociable, Share!

Wizyt: 295

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie