Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Linie oskarżone o zmowę cenową

14 marca 2008

Komisja Europejska podejrzewa trzy największe europejskie linie lotnicze, że umówiły się miedzy sobą w sprawie cen biletów na trasach między Europą a Japonią. To wskutek takiej zmowy, jak podejrzewa Bruksela, bilety na te połączenia były bardzo drogie.

Be Sociable, Share!


Po wcześniejszym tajnym dochodzeniu w biurach przewoźników, działających na trasach między Europą a Japonią, do biur tych linii bez uprzedzenia weszła kontrola. We wtorek przedstawiciele Brukseli oświadczyli, że kilka firm mogło naruszyć przepisy unijne dotyczące praktyk biznesowych.

Air France/KLM, Lufthansa oraz Alitalia zapowiedziały pełną współpracę z urzędnikami KE. Niemiecki przewoźnik poinformował, że Komisja posiada informacje o praktykach niezgodnych z zasadami uczciwej konkurencji, stosowanych przez linie tak w Europie, jak i w Japonii, m.in. przez Lufthansę. KLM przyznały, że chodzi o zmowę cenową na połączeniu Europa – Tokio – Narita i Osaka.


Natomiast Japońscy przewoźnicy All Nippon Airways i Japan Airlines utrzymują, że nie znalazły się na liście podejrzanych. Takie same oświadczenie wydały British Airways, Virgin Atlantic oraz SAS. Iberia wyjaśniła, że nie lata do Japonii, lecz ma na tych trasach tylko porozumienie o wspólnych rezerwacjach. Reszta przewoźników latających na tych trasach na razie sprawdza zarzuty.


W grudniu ubiegłego roku linie British Airways, Lufthansę i SAS oraz Air Canada i Cathay Pacific z Hongkongu zostały oskarżone przez KE o zmowę cenową na rynku cargo.


Na podstawie Rzeczpospolitej


/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 005

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie