Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Linie lotnicze SAS redukują 3 tysiące etatów

5 lutego 2009

Szwedzkie linie lotnicze SAS ogłosiły, że zamierzają zwolnić trzy tysiące pracowników oraz sprzedać część swych udziałów w innych liniach lotniczych. Decyzje takie zostały ogłoszone po wynikach z czwartego kwartału zeszłego roku.

Be Sociable, Share!


Firma podała, że strata przed opodatkowaniem wyniosła 403 miliony koron szwedzkich (48,4 mln dolarów). Jak informuje Reuters.com, w tym samym okresie roku poprzedniego zysk firmy wynosił 57 mln koron szwedzkich (6,8 mln dolarów).

Poza cięciami etatów – czytamy w oświadczeniu – 5600 pracowników odejdzie z grupy SAS poprzez sprzedaż udziałów przedsiębiorstwa lub outsourcing, z czego trzy tysiące będzie wiązało się z przynoszącą straty firmą zależną SAS, liniami lotniczymi Spanair.


Inne firmy lotnicze, z których zamierza wycofać się SAS to Spirit, Air Greenland, BMI, Estonian Airways, Skyways, Cubic i Trust. Firma poinformowała też, że umowa dla Spanair została już podpisana, podobnie jak umowa dotycząca Air Baltic.


W ramach planów restrukturyzacji firmy, grupa SAS zamierza także zakończyć część innych usług lub zlecić je firmom zewnętrznym. Chodzi tu o niektóre usługi związane z obsługą naziemną, działalnością ładunkową i transportową towarów oraz o wsparcie techniczne.


Zgodnie z planami restrukturyzacyjnymi, którym nadano nazwę Core SAS, firma zamierza skoncentrować się teraz na rynkach nordyckich oraz na trasach biznesowych, które przynoszą więcej korzyści. W związku z potrzebą między innymi sfinansowania wprowadzanych zmian, SAS planuje emisję praw poboru akcji w wysokości 6 miliardów koron szwedzkich (718 mln dolarów).


Prezydent oraz dyrektor generalny SAS Mats Jansson powiedział, że restrukturyzacja jest „konieczna, aby poradzić sobie z jednym z najpoważniejszych spadków gospodarczych, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia”.


„Główną cechą Core SAS jest skupienie się na nowo na tym, co robimy najlepiej: obsłudze rodzimego rynku nordyckiego oraz naszych najważniejszych klientów, podróżnych biznesowych. W połączeniu z nową organizacją, odpowiednio udoskonaloną bazą kosztów, wzmocnioną strukturą kapitałową oraz właściwą orientacją na klienta, mamy wszelkie potrzebne środki, by zwiększać zyski udziałowców” – mówił dyrektor generalny SAS.


Szwedzki minister do spraw biznesu i energii, Maud Olofsson, powiedział, że rząd zamierza uczestniczyć w emisji praw poboru akcji tak, aby państwo nadal miało udział w tych liniach lotniczych. Obecnie Szwecja, jako państwo, ma 21,4 procent udziału w grupie SAS. Aby pozostać na tym samym poziomie, rząd będzie musiał zainwestować 1,28 mld koron szwedzkich.


Na podstawie Onet.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 558

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie