Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Linie lotnicze nie pomogły koczującym w Balicach

23 listopada 2007

Gęsta mgła sparaliżowała na kilka dni lotnisko Balice. W terminalu utknęło kilka tysięcy pasażerów. Linie lotnicze pomogły tylko niewielkiej grupie.

Be Sociable, Share!


W poniedziałkowy wieczór i przez niemal cały wtorek mgła uniemożliwiła lądowanie kilkudziesięciu samolotów. Do późnej nocy przed stanowiskami operujących z Krakowa przewoźników kłębiły się kolejki zdesperowanych pasażerów. Część z nich koczowała na lotnisku nawet do późnej nocy. 

Tylko niewielka część z oczekujących na odlot z Krakowa osób została zakwaterowana przez linie lotnicze w hotelach. Reszta pasażerów usłyszała od przewoźników, że  odlecą w swoich kierunkach, gdy tylko poprawi się pogoda.


Wśród tych, którzy utknęli w Balicach, byli m.in. niedoszli pasażerowie trzech odwołanych wieczornych rejsów do Londynu, Dortmundu i Liverpoolu, taniej brytyjskiej linii easyJet. Późnym wieczorem ponad 300 pasażerów stało w długiej kolejce do okienka przewoźnika obsługiwanego przez jedną osobę. Nikt jednak nie dostał propozycji zakwaterowania w hotelu.


Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego przyznają, że w myśl rozporządzenia unijnego linie mają obowiązek znaleźć na swój koszt hotel i zawieźć tam pasażera, ponadto opłacić mu dwie rozmowy telefoniczne, umożliwić wysłanie dwóch e-maili, a jeśli oczekiwanie na nocleg przedłuży się, dostarczyć posiłek. Jeśli jednak lot odwołano z powodu mgły, podróżnemu nie przysługuje zwrot pieniędzy za bilet. Przewoźnik ma też prawo zaproponować rejs w podobnym kierunku.


Każdego roku w listopadzie położone w niecce lotnisko w Balicach spowija mgła nawet przez kilka dni. Choć aktualnie sytuacja poprawiła się, możliwe, że mgły dadzą się jeszcze we znaki nawet przez dwa tygodnie.


Na podstawie Gazety Wyborczej


/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 980

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie