Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Linie lotnicze chcą latać mimo wulkanicznego pyłu

20 maja 2010

Organizacja IATA ostro skrytykowała europejskie władze lotnicze za zamknięcie przestrzeni powietrznej w dniu 17 maja. Właśnie po raz kolejny nad Europą pojawiła się chmura wulkanicznego pyłu.

Be Sociable, Share!


IATA uważa, że należy zmienić przepisy mówiące o zamykaniu przestrzeni powietrznej. Obecne regulacje prowadzą bowiem do zbędnego i zbyt pochopnego zamykania nieba. To z kolei powoduje odwołane setki lotów i kłopoty na lotniskach. Tylko jednego dnia, 17 maja odwołano ok. 1000 rejsów.

IATA pozytywnie oceniła decyzje Francuzów i Anglików dotyczących nie zamykania lotnisk mimo wulkanicznego pyłu. Zdaniem organizacji można kontynuować loty, jeżeli uda się opracować nowe procedury ustalania zagrożonych obszarów.


W Wielkiej Brytanii złagodzono przepisy dotyczące limitu stężenia pyłu wulkanicznego w powietrzu. Dzięki temu możliwe są loty w sytuacji, w której jeszcze nie dawno zamykano lotniska. Poprzedni limit wynosił poniżej 0,002 grama pyłu na metr sześcienny powietrza, a teraz jest dwukrotnie wyższy. Na zmianę przepisów duży wpływ miały linie lotnicze, które poniosły duże straty w okresie zamykania przestrzeni powietrznej.


Na podstawie Rzeczpospolitej

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 101

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie