Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Legalne kontrole laptopów w USA

28 kwietnia 2008

Kontrola danych zapisanych w pamięci komputera oraz na innych nośnikach cyfrowych to także kontrola bagażu – orzekł amerykański sąd. Oznacza to, że celnicy na amerykańskich lotniskach będą mogli bez przeszkód przeszukiwać zawartość komputerów osobistych podróżnych.

Be Sociable, Share!


Kontrowersyjna decyzja dotyczy procesu trwającego od 2005 roku. Wtedy to podczas odprawy, celnicy na lotnisku w Los Angeles poprosili wracającego z Filipin, Michaela Arnolda o uruchomienie przewożonego laptopa. W czasie kontroli odnaleziono zdjęcia, które zostały uznane za pornografię dziecięcą. Michael Arnold został oskarżony o posiadanie i świadomy, międzynarodowy przemyt nielegalnych treści. Obrońcy argumentowali, że zarzuty są bezpodstawne, ponieważ przeszukanie odbyło się w sposób bezprawny.

Sędzia uznał jednak, że przeszukanie zawartości laptopa może być przeprowadzane bez specjalnego uzasadnienia, m.in. dlatego, że „nie wymagają tego przeszukania bagażu, kieszeni czy portfeli”. Samo zbadanie pamięci komputera nie powoduje uszkodzenia urządzenia, nie jest również uwłaczające godności właściciela – argumentował sąd. Zdaniem sędziego przeszukanie zawartości komputera można porównać z przeszukaniem bagażnika samochodowego. 


Decyzja sądu może być podstawą prawną ułatwiającą podobne przeszukania w przyszłości. Jednak wielu Amerykanów i członków organizacji międzynarodowych nie zgadza się z werdyktem sądu, twierdząc, że ogranicza on prawa obywatelskie. 


Na podstawie Computerworld

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 222

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie