Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Lećmy w góry!

25 listopada 2005

Amatorzy zimowego szaleństwa już smarują narty i rozgrzewają się przed pierwszym w tym sezonem szusowaniem. Postanowiliśmy sprawdzić, jaką ofertę mają dla nich tanie linie lotnicze. Dokąd można polecieć samolotem na narty, za ile i jakie terminy są jeszcze dostępne. O wiele wygodniej, taniej i szybciej jest przecież polecieć w Alpy do Francji czy Austrii niż tracić czas w korku na Zakiopance.

Be Sociable, Share!


Narciarzy i snowborderów rozpieszczają 3 tanie linie latające do Polski. Jedynie Centralwings i SkyEurope oferują w swych rozkładach loty do prawdziwych narciarskich kurortów. Centralwings ma w swoim rozkładzie francuskie Grenoble, a SkyEurope do Salzburga. Natomiast obie linie oraz WizzAir latają do Mediolanu, którego co prawda za Mekkę narciaży uznać nie można, ale bardzo blisko stamtąd do alpejskiego Bergamo oraz do Turynu, gdzie w lutym przyszłego roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie.

Francja jest krajem, który narciarzom oferuje najwięcej tras zjazdowych. Do położonej w Alpach Grenoble latają linie Centralwings. Loty odbywają się w soboty, a bilety na koniec grudnia już zostały sprzedane. Dostępne obecnie jedynie bilety na wylot z Warszawy na 3, 10 i 17 grudnia oraz powroty 3 i 10 grudnia. Bilet z Okęcia kosztuje 498 zł plus 99 zł opłat. Powrotny to wydatek 448 zł i 128 zł opłat. A zatem decydując się na ferie np. od 10 do 17 grudnia za same przeloty zapłacimy 1223 zł.

Trochę lepiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o styczeń. Wylot 7 a powrót 14 stycznia będzie nas kosztował 1073 zł.
SkyEurope ma w swoim rozkładzie kilka interesujących pozycji zimowych. Zacznijmy od stolicy austriackich Alp – Sazlburga. Dostępne są jeszcze atrakcyjne terminy grudniowe dla tych, którzy Boże Narodzenie lub Sylwestra chcieliby spędzić w Alpach.

Można polecieć w wigilię 24 grudnia (cena 159 zł plus 119,49 opłat), ale wówczas powrót możliwy jest jedynie 31 grudnia. A kto chciałby opuszczać góry w Sylwestra? O wiele ciekawiej jest więc zostać do 7 stycznia, powrót będzie wówczas kosztował 159 zł i ok. 158 opłat. Za taką podróż w dwie strony z Warszawy zapłacimy więc 595, 39 zł.
Dla tych, którym zależy by uniknąć świątecznych tłumów a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy, można zaproponować inne rozwiązanie: wylot 10 i powrót 17 grudnia. Taka podróż będzie kosztować 493 zł. Co ciekawe, sam bilet z Warszawy kosztuje 99 zł, a opłaty 37,80 zł.

Polaków pracujących w Anglii (ale mamy nadzieję, że nie tylko ich) może zainteresować oferta linii SkyEurope, której nie mają żadne inne lotnicze. Można bowiem polecieć z Londynu do Popradu/Zakopanego i spędzić Święta i Sylwestra w Tatrach. Bilety na loty 21 i 24 grudnia kosztują 299 funtów, ale już kilka dni później – w środę 28 grudnia jedynie 79 funtów. Jeszcze mniej (59 funtów) zapłacimy za bilet z Londynu do Popradu 28 grudnia. Powrót 4 stycznia to wydatek 159 funtów. A zatem za taki świąteczno – noworoczny wypad w tatry mieszkaniec Londynu zapłaci nie więcej niż 264 funty, czyli ok. 1500 zł.

Najpopularniejszym kierunkiem „górskim” jest jednak Mediolan. Co prawda włoska stolica mody nie pretenduje do miana narciarskiego kurortu, ale blisko stąd do serca włoskich Alp – Bergamo i Turynu.

Mediolan jest w ofercie 3 tanich linii. Ciekawą propozycję ma WizzAir, który oferuje możliwość darmowego przewiezienia butów i nart. Dostępne są loty z Katowic 21 i 24 grudnia (odpowiednio za 89 i 139 zł). Za powrót 26 grudnia zapłacimy 119 zł. W sumie taka podróż będzie kosztować od 424 do 474 zł, a więc jest to propozycja warta rozważenia.

Do Mediolanu lata też SkyEurope i to aż z czterech polskich miast: z Gliwic, Katowic, Krakowa i Warszawy. Świąteczny wypad do Włoch (23 – 26 grudnia) w przypadku mieszkańców Śląska to wydatek 691,52 zł. Mniej zapłacą mieszkańcy Krakowa, bo tylko 611,52 zł. Natomiast jak zwykle najdrożej podróżować z Warszawy. W tym przypadku dostępne są jedynie terminy wylotów 31 grudnia i powrotu 7 stycznia, co razem kosztuje 703,89 zł.

Centralwings będzie latać do Mediolanu od 12 grudnia i tylko z Warszawy. Możliwy jest wylot 22 grudnia (198 zł plus 99 zł opłat) i powrót 27 grudnia (248 zł + 88 zł). Cała podróż wyniesie zatem 633 zł.

Na koniec o ciekawej propozycji SkyEurope, która jednak okazuje się niewypałem. Nie dlatego bynajmniej, że podróż jest zbyt droga (jest bowiem niezwykle tania, ale o tym za chwilę). Loty z Krakowa do Turyna mogłyby stać się sztandarową pozycją SkyEurope tej zimy zważywszy na odbywające się tam Igrzyska Olimpijskie w lutym 2006 r. Mogłyby…. SkyEurope proponuje bowiem loty z Krakowa do Turynu, ale ….w marcu. Wielka szkoda, bo bilet kosztuje jedynie 59 zł, a opłaty nieco ponad 111 zł. W marcu jest w tym rejonie jeszcze śnieg, więc amatorzy białego szaleństwa mogą polecieć tam i z powrotem (w dniach np. 27 – 31 marca 2006) za jedyne 327,75 zł. Ale cóż, nie zobaczą Małysza.

PK

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 534

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie