Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Lotnisko Kraków Balice

Krakowskie lotnisko się rozbudowuje

29 marca 2013

Poszerzona płyta postojowa i przebudowane nawierzchnie dróg kołowania – to zwiastun większych zmian na krakowskim lotnisku.

Be Sociable, Share!


Poszerzona płyta postojowa i przebudowane nawierzchnie dróg kołowania – to zwiastun większych zmian na krakowskim lotnisku.

Spółka Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice i firma Max Bögl podpisały umowę na realizację inwestycji w części airside krakowskiego lotniska. Wartość prac wynosi 131,28 mln zł, z czego 50 mln zł to dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostała kwota będzie pochodzić z obligacji wyemitowanych przez Bank Pekao SA.

W ramach inwestycji w strefie airside krakowskiego lotniska przebudowane zostaną nawierzchnie dróg kołowania Charlie, Alfa, Golf, Bravo i Fokstrot, a także będzie poszerzona płyta postojowa. Łączna powierzchnia remontowanych i budowanych nawierzchni wyniesie ok. 20 ha, w tym nawierzchni betonowych ok. 15 ha. Prace będą prowadzone w kilku etapach, aby zapewnić ciągłą pracę lotniska i zminimalizować uciążliwości związane z budową. Zakończenie robót przewidziano do końca 2015 roku.

Roboty budowlane nie mogą ograniczyć przepustowości układu pola manewrowego lotniska poniżej 13 operacji na godzinę za wyjątkiem jednego z etapów robót, w którym ograniczenie wyniesie nie mniej niż 11 operacji – powiedział Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.

Modernizacja nawierzchni lotniskowych ułatwić ma bezpieczne poruszanie się statków powietrznych po układzie manewrowym krakowskiego lotniska w warunkach ograniczonej widzialności. Będzie to możliwe dzięki zainstalowaniu nowego oświetlenia krawędziowego, oświetlenia osiowego i poprzeczki zatrzymania. Nowe powierzchnie będą zabezpieczone przed przedostawaniem się substancji szkodliwych do gruntu i wód gruntowych.

Dzięki rozbudowie płyty postojowej lotnisko zyska dodatkowe pięć stanowisk, dla samolotów o kodzie referencyjnym C (np. Boeing 737-800). Łącznie po rozbudowie krakowski port będzie dysponował 22 stanowiskami postojowymi dla samolotów o tym kodzie referencyjnym.

Inwestycje w strefie operacyjnej Kraków Airport są częścią największego w historii planu rozbudowy tego lotniska. 11 kwietnia zostanie podpisana umowa z włoską firmą Astaldi na rozbudowę terminalu (budowa nowej części i modernizacja obecnego terminalu międzynarodowego) i przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego. Trwa też budowa hotelu przy lotnisku, który ma być gotowy latem 2014.

Po rozbudowie przepustowość krakowskiego lotniska wzrośnie do 8 milionów pasażerów rocznie.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 397

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie