Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Kolejne linie splajtują

16 września 2008

Willie Walsh, szef British Airways, ostrzega, że do Świąt Bożego Narodzenia upadnie ok. 30 przewoźników.

Be Sociable, Share!


- Linie lotnicze mają do czynienia z najtrudniejszą w historii sytuacją rynkową. Od początku roku upadłość ogłosiło ok. 30 przewoźników, dlatego prognoza dalszych upadłości obejmująca podobną liczbę w ciągu najbliższych trzech-czterech miesięcy nie jest żadną przesadą – mówi Walsh. Samo British Airways w ramach redukcji kosztów chce zmniejszyć zatrudnienie. Być może nawet o 1,4 tys. osób.

W ocenie ekspertów cytowanych przez sobotni dziennik „Independent” najbardziej zagrożeni upadkiem są mniejsi przewoźnicy i operatorzy branży turystycznej. Zwłaszcza ci, którzy borykają się ze spłatą długów i nie mają rezerw.


W piątek upadła trzecia co do wielkości brytyjska agencja turystyczna i linie lotnicze XL. Wywołało to największą w historii cywilnego lotnictwa akcję mającą zapewnić powrót do domu ok. 85 tys. głównie brytyjskich i irlandzkich turystów, którzy utknęli w Grecji i Hiszpanii.


Już w sobotę zbankrutowała kolejna brytyjska firma turystyczna – K&S Holidays. Liczne linie lotnicze na czele z BA i Ryanair ogłosiły zmniejszenie liczby pracowników w zimie. Na liście linii lotniczych, które w tym roku „zwinęły skrzydła”, są m.in. Silverjet, Eos, Zoom, Futura i XL.


W coraz większym chaosie pogrążają się włoskie linie lotnicze Alitalia. W martwym punkcie utknęły rozmowy między rządem, inwestorami i związkami zawodowymi o szansach uratowania bankrutującej firmy. Głównym powodem fiaska jest sprzeciw związkowców wobec planów zwolnienia kilku tysięcy pracowników. Jeżeli próba uratowania linii się nie powiedzie, komisarz może w każdej chwili zacząć zwalniać wszystkie 19 tysięcy pracowników.


Poważnym kryzysem są także dotknięte skandynawskie linie lotnicze SAS. Przewoźnik borykał się od wielu miesięcy z problemami ekonomicznymi i organizacyjnymi. Powodem były skoki cen paliwa, strajki personelu, a także sierpniowa katastrofa w Madrycie samolotu spółki Spanair należącej do SAS.Źródło: Gazeta Wyborcza

/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 048

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie