Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Kolejne dreamlinery uziemione

25 lutego 2013

Boeingi 787 należące do japońskich linii All Nippon Airways zostaną uziemione przynajmniej do końca maja – poinformował w poniedziałek przewoźnik, w którego posiadaniu jest 17 Dreamlinerów, czyli jedna trzecia światowej floty.

Be Sociable, Share!


Boeingi 787 należące do japońskich linii All Nippon Airways zostaną uziemione przynajmniej do końca maja – poinformował w poniedziałek przewoźnik, w którego posiadaniu jest 17 Dreamlinerów, czyli jedna trzecia światowej floty.
Japońskie linie All Nippon Airways (ANA) poinformowały, że od końca marca do końca maja odwołanych będzie 1714 dodatkowych lotów, w tym 464 rejsy międzynarodowe (m.in. z Tokio do Seulu, Seattle i Frankfurtu nad Menem). W tym czasie, na przełomie kwietnia i maja, przypada w Japonii tzw. złoty tydzień, czyli okres dni wolnych będących okazją do wyjazdów.

Oznacza to, że od czasu dwóch poważnych awarii Dreamlinerów w Japonii i USA linie ANA anulują w sumie ok. 3,6 tys. lotów, w tym 939 na trasach międzynarodowych.

W piątek Boeing przedstawił amerykańskiemu Federalnemu Urzędowi Lotnictwa (FAA) swój plan rozwiązania problemów z akumulatorami litowo-jonowymi w Dreamlinerach, mimo że wciąż nie ustalono, co było przyczyną przegrzania się tych akumulatorów w dwóch maszynach.

Według źródeł agencji Reutersa propozycja przewiduje umieszczenie materiału izolacyjnego między ogniwami oraz mocniejsze obudowy ze stali nierdzewnej i wyposażone w przewód wentylacyjny, umożliwiający odprowadzenie płomieni poza samolot, gdyby znów miało dojść do zapalenia się akumulatora. Boeing nie proponuje zrezygnowania z akumulatorów litowo-jonowych i nie pracuje nad alternatywnym rozwiązaniem – twierdzą te źródła.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo w połowie stycznia. Trwa ustalanie przyczyn usterek w akumulatorach. Nie latają również dwa Dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Problemy z Dreamlinerem powoli zaczynają się stawać smutną tradycją również w Polsce. Niedawno samolot, lecąc do Pragi, zmuszony był utrzymywać się na wysokości 4,5-4,8 tys. m (zamiast na wysokości 10-12 tys. m), ponieważ były kłopoty z uszczelką w drzwiach – informuje portal Aeronews.pl. Później RMF 24 poinformowało o kolejnej awarii pierwszego samolotu Dreamliner, który miał odlecieć do Londynu. Powodem odwoływania rejsów było uszkodzenie mechaniczne samolotu.

Drugi samolot Boeing 787 Dreamliner należący do PLL LOT przyleciał z fabryki Boeinga z Everett w USA. Miał odlecieć do Wiednia, ale się zepsuł.

Pierwszą afrykańską linią lotniczą, która w czerwcu bieżącego roku odebrała B787, była etiopska linia lotnicza Ethiopian Airline. Jej szef Tewolde Gebremariam powiedział, że początkowo występowały problemy z silnikami. – Musieliśmy wymienić silniki GE na inne tego samego producenta. Teraz jest wszystko w porządku. To bardzo dobra maszyna pozwalająca na duże oszczędności. Pasażerowie, którzy nią lecieli, są zadowoleni – powiedział Gebremariam. Dodał, że podobnie jak ANA linia nie podniosła cen biletów na rejsy wykonywane przez Dreamlinery, a ma ich we flocie już cztery. Etiopski B787 lata m.in. z Addis Abeby do Frankfurtu.

Gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 320

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie