Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Kłopoty OLT Express.

25 lipca 2012

Z siatki połączeń taniego przewoźnika, który w ubiegłym roku zadebiutował na polskim rynku, zniknie za miesiąc sześć tras, które zdaniem linii są nierentowne. Spółka chce sprzedać wszystkie posiadane przez nią samoloty ATR i latać tylko na Airbusach. Właściciele z Amber Gold szukają dla linii inwestora.

Be Sociable, Share!


Z siatki połączeń taniego przewoźnika, który w ubiegłym roku zadebiutował na polskim rynku, zniknie za miesiąc sześć tras, które zdaniem linii są nierentowne. Spółka chce sprzedać wszystkie posiadane przez nią samoloty ATR i latać tylko na Airbusach. Właściciele z Amber Gold szukają dla linii inwestora.
Na zorganizowanej dziś konferencji prasowej OLT Express podał szczegóły zmian, które zajdą w spółce. Od 11 sierpnia linia likwiduje wszystkie połączenia obsługiwane przez samoloty śmigłowe ATR, bo chce latać tylko na Airbusach. W sumie zlikwidowanych będzie 14 połączeń: Bydgoszcz – Kraków, Gdańsk – Łódź, Gdańsk – Poznań, Gdańsk – Szczecin, Kraków – Poznań, Kraków – Szczecin, Kraków – Wrocław, Katowice – Poznań, Katowice – Rzeszów, Katowice – Szczecin, Łódź – Wrocław, Poznań – Szczecin, Poznań – Warszawa, Poznań – Wrocław.

Poinformowano również, że dotychczasowy inwestor – firma Amber Gold, która wpompowała w linie równowartość 63 mln dolarów – szuka partnerów, którzy odkupiliby od niej część udziałów OLT Express. Amber Gold przyznał, że może zachować jedynie pakiet mniejszościowy akcji.

W ramach oszczędności OLT na razie rezygnuje z serwowania na pokładzie posiłków, ale docelowo chce stworzyć własną firmę kateringową – OLT Cafe. W związku z likwidacją floty ATR-ów firma przyznała, że niektórych pracowników czekają zwolnienia.

Na początku tygodnia postępowanie wobec taniego przewoźnika wszczął Urząd Lotnictwa Cywilnego. Powodem było to, że linie OLT działające od ponad roku na rynku nie złożyły na czas sprawozdania finansowego w ULC. Termin złożenia upłynął pod koniec czerwca, a przewoźnik przesłał do urzędu tylko sprawozdanie cząstkowe, które było niewystarczające.

- Do końca lipca linia lotnicza OLT Express ma czas na przedstawienie Urzędowi Lotnictwa Cywilnego zatwierdzonego przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za ubiegły roku. Do tej pory tego nie zrobili- mówi rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. – Dodała, że musi to być rewident zewnętrzny, który obiektywnie oceni kondycję finansową firmy.

Szef OLT Express Jarosław Frankowski nie rozumie zastrzeżeń, jakie wzbudza jego firma. – Sprawozdanie OLT wysłało do ULC w trzeciej dekadzie czerwca. Ostatnio firma stała się przedmiotem ataków z różnych stron i nie ma to tylko związku z Amber Gold, ale także przeszkadza pewnym kręgom – mówi.

Jeśli przewoźnik nie przedstawi w terminie wymaganego dokumentu, ULC może m.in. zawiesić firmie koncesję na prowadzenie działalności lub całkowicie ją cofnąć.

Na środę jest planowana konferencja prasowa OLT Express, podczas której przewoźnik ma przedstawić wyniki za pierwsze trzy miesiące działalności oraz ogłosić decyzje o planowanych zmianach dotyczących funkcjonowania linii. Firma ma też wtedy udzielić informacji dotyczących sprawozdania finansowego.

OLT-Express przeprowadziły prawdziwą rewolucję cenowa. Firma, której właścicielem jest działająca na rynku finansowym spółka Amber Gold (znajduje się ona na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, co znaczy, że nie ma pozwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych).

Linia szturmem zdobywa polskie niebo. Pierwszy jej samolot wystartował na początku kwietnia, obecnie w sprzedaży jest 27 tras łączących 10 polskich miast. Linia zaoferowała bardzo atrakcyjne ceny: od 99 zł za przelot w jedną stronę na trasach krajowych (50 zł dla seniorów czy studentów). Silna konkurencja momentalnie zmusiła LOT do obniżek cen biletów: przez pewien czas oferował połączenia w Polsce od 79 zł.

Właścicielem OLT jest Amber Gold.

Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie