Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Inwestor na bakier z prawem

20 stycznia 2005

Air Polonia już nie jest bankrutem. Będący o włos od upadku pierwszy polski tani przewoźnik znalazł inwestora i 15 mln euro dofinansowania. Problem w tym, że inwestor miał wielokrotnie kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

Be Sociable, Share!


Stanisław Janik, prezes spółki Ager, która ma być pośrednikiem w dostarczeniu Air Polonii potrzebnych funduszy miał kłopoty z prawem – donosi Gazeta Wyborcza. W 1999 r. Janik zainwestował 9 mln w Radomiu, gdzie na terenie garbarni miał powstać hotel i …tor wyścigowy Formuły 1. Założona przez niego spółka Gallant Park od poczatku miała kłopoty z syndykiem masy upadłościowej garbarni. W końcu w niewyjaśnionych okolicznościach inwestor wycofał się, a Janik, jak sam mówi, stał się w Radomiu „człowiekiem niewygodnym”. Jak podaje Gazeta spółka Gallant nadal zalega swoim pracownikom z wypłatą wynagrodzeń.

Wcześniej Janik prowadził też inne „interesy”. W drugiej połowie lat 90. ówczesna Prokuratura Wojewódzka w Radomiu oskarżyła Janika o to, że w 1991 r. jako pełnomocnik firmy Bradimpex wyłudził w banku PBK kredyt – 430 tys. zł, a w Banku Energetyki – 45,7 tys. zł. Zarzucono mu też, że od kwietnia 1992 r. do grudnia 1993 r. jako prezes Centrum Wystawowo-Handlowego w Radomiu nie odprowadził zaliczek na poczet podatku dochodowego – 29 tys. zł, a w kwietniu 1994 r. wyłudził z Państwowej Agencji Reklamowej 21 tys. zł.

Janik ma na swoim koncie także oskarżenia o przywłaszczenia samochodu oraz nieodprowadzenie 8 tys. zł zaliczek podatku dochodowego. W 2001 r. sąd okręgowy skazał go za te przestępstwa na dwa lata więzienia z zawieszeniem na cztery lata, 9 tys. zł grzywny, orzekł też pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk prezesa i pełnomocnika w spółkach prawa handlowego.

W marcu 2002 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrok uchylił i przekazał sprawę do Radomia do ponownego rozpoznania. Dopiero jesienią ub.r. odbyła się pierwsza rozprawa. Niektóre zarzuty przedawnią się za półtora roku.

Teraz Stanisław Janik chce pozyskać inwestora dla Air Polonii. Jak przyznaje jej prezes, nie sprawdzał oferty radomskiego biznesmena, z którym już podpisał umowę przedwstępną.

Janik zapewnia, że inwestor, którego chce pozyskać dla przewoźnika, to znana w branży lotniczej firma z USA.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 406

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie