Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Latanie po ekranie

Gdzie polecimy latem? Raport.

8 kwietnia 2013

Sezon się zbliża a lotniska się do niego przygotowują. No, może poza Modlinem. Przygotowują się też linie lotnicze kusząc promocjami i uruchamiając nowe połączenia. Jak będzie wyglądała ta siatka latem 2013 roku?

Be Sociable, Share!


Sezon się zbliża a lotniska się do niego przygotowują. No, może poza Modlinem. Przygotowują się też linie lotnicze kusząc promocjami i uruchamiając nowe połączenia. Jak będzie wyglądała ta siatka latem 2013 roku?

Od marca zmieniają się siatki lotów z polskich lotnisk. Do rozkładów wraca wiele połączeń sezonowych, pojawiło się też kilka nowych kierunków. Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.pl przyjrzało się siatce połączeń lotniczych z Polski i przygotowało raport, dokąd i w jakie dni tygodnia można polecieć z poszczególnych lotnisk.

Warto przypomnieć, że od stycznia pozostaje nieczynne lotnisko w Modlinie. Dwie linie lotnicze, które z powodzeniem wykorzystywały ten port w ubiegłym roku  – Wizz Air i Ryanair – przeniosły się na lotnisko Chopina w Warszawie. Ten stan prawdopodobnie nie potrawa jednak już długo. Kierownictwo Modlina sygnalizuje bowiem, że od czerwca będzie mogło ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie. Wtedy siatki połączeń nieco się zmienią.

Warszawa

Dzięki obecności Wizz Aira i Ryanaira na tym lotnisku, jego rozkład lotów jest wyjątkowo rozbudowany. W końcu 2012 roku na lotnisko to weszły też dwie zupełnie nowe na polskim rynku linie lotnicze – Qatar Airways z Kataru i Emirates Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a konkretnie z Dubaju. A od 23 marca Warszawę z Berlinem połączył Air Berlin.

Jednocześnie LOT restrukturyzując swoją działalność wykreślił z siatki połączeń nierentowne loty do Kairu i Erywania.

Warto wspomnieć, że 24 kwietnia Wizz Air uruchomi loty do miasta Kutaisi w Gruzji.

Kraków

Aż osiem nowych połączeń zaoferował Kraków: Dubrownik (Eurolot), Dortmund, Göteborg, Kos, Manchester (Ryanair), Londyn Southend (Easy Jet – od czerwca), Rzym Fiumicino (Alitalia), Trondheim (Norwegian). Do rozkładu wróciły także połączenia sezonowe: Cagliari, Majorka, Malaga, Malta, Pafos, Piza, Trapani (Ryanair), Helsinki (Finnair), Stuttgart (Germanwings).

Air Berlin zwiększył częstotliwość swoich lotów do Berlina – będą teraz odbywać się trzy razy dziennie. Częściej polecimy też do Moskwy (z Aeroflotem) oraz do Amsterdamu i Zurychu (z Eurolotem).

Siatka połączeń z Krakowa jest bardzo bogata. Lotnisko oferuje aż 61 tras. Z Balic możemy bezpośrednio polecieć m.in. do: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Islandii, Rosji, Norwegii, Niemiec, Włoch, Belgii, Danii, Szwecji, Francji i Austrii.

Katowice

Katowickie lotnisko zyska w sezonie letnim kilka ciekawych połączeń. Wśród nich między innymi: Alicante, Barcelona Girona i Chania z Ryanairem. Z kolei Wizz Air zaproponuje pasażerom bezpośrednie loty do Gruzji (Kutaisi od 18 maja), na Cypr (Larnaka od 30 maja) i do Neapolu (od 21 maja).

Gdańsk

Nowy sezon przyniósł kilka zmian w rozkładzie lotów z Gdańska. Wracają sezonowe loty do Barcelony Girony oraz loty do Birmingham z Ryanair. Wizz Air ponownie będzie oferował loty do Rzymu.

Wizz Air uruchomi też nowe połączenia do Norwegii, do Alesund (trzy razy w tygodniu) oraz do Kristiansand (od 15 maja, dwa razy w tygodniu). Niestety, w ramach reorganizacji siatki połączeń Wizz Air zdecydował się na zawieszenie mniej popularnych lotów do Cork w Irlandii. Z kolei Ryanair zrezygnował z obsługiwania lotów do Eindhoven.

Eurolot zaproponował za to aż cztery nowe połączenia do Chorwacji: do Dubrownika, Zadaru, Rijeki oraz Splitu.

Wrocław

W nowym sezonie wrocławskie lotnisko zaoferuje łączenie loty do 64 portów. W tym 34 połączenia regularne (27 niskokosztowych i 7 tradycyjnych) i 30 czarterowych.

Wiosną wracają popularne południowe kierunki, które sprawdziły się w ubiegłym roku (m.in. Chania na Krecie, Malta i Wenecja Treviso). Do wyboru tego lata będą ponownie typowo wakacyjne połączenia z oferty irlandzkiego przewoźnika, m.in. do: Barcelony Girony, Alicante, Malagi, Mediolanu, Bolonii czy Rzymu. Do rozkładu wraca także sezonowe połączenie z  Bournemouth na południu Wielkiej Brytanii.

Z liniami Wizz Air, które od ponad dwóch lat mają we Wrocławiu swoją bazę operacyjną, będzie można polecieć do: Paryża Beauvais (takie połączenie oferuje również Ryanair), Oslo Torp, Londynu Luton, Einhoven i Dortmundu. Z kolei Eurolot będzie oferował loty do Gdańska, a od 13 czerwca także do Zadaru w Chorwacji.

- Teraz, aby polecieć z Wrocławia na weekend do jednej z europejskich stolic nie trzeba brać długiego urlopu – zapewnia dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w porcie lotniczym Wrocław Jarosław Sztucki. – Rozkład został tak ułożony, że wystarczy wolny piątek lub poniedziałek.

Poznań

W sezonie letnim poznańskie lotnisko będzie oferować loty w 25 kierunkach. Połączenia będą obsługiwane przez czterech przewoźników tradycyjnych (LOT, Lufthansę, SAS oraz Eurolot), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanaira i Wizz Aira.

Od 24 marca Ryanair wznowił rejsy do Mediolanu Bergamo, a 25 marca powróciło sezonowe połączenie do Palma de Mallorca. Pod koniec marca Wizz Air zainauguruje nowe połączenie do Bergen w Norwegii, a także przywróci rejsy na główne lotnisko w Barcelonie – El Prat. Natomiast od 15 czerwca powróci sezonowe połączenie linii Wizz Air do Burgas w Bułgarii.

Od 27 kwietnia pojawią się dwie sezonowe nowości linii Eurolot – chorwacki Zadar i Dubrownik. Natomiast od 30 kwietnia Ryanair zainauguruje nowy regularny kierunek – East Midlands w Wielkiej Brytanii.

Nie obejdzie się jednak i bez redukcji siatki lotów: tylko do końca marca realizowane były rejsy na trasie Poznań – Kraków, obsługiwane przez linię lotniczą Eurolot. A Wizz Air tylko do 8 kwietnia będzie latał z Poznania do Dortmundu i Cork.

- W ruchu czarterowym lato zapowiada się na Ławicy wyjątkowo – oferujemy rekordową liczbę 33 kierunków wakacyjnych, w tym sporo nowości. Pierwszy raz bezpośrednio z Poznania będzie można polecieć na Krym, Sardynię czy Ibizę – zwraca uwagę rzecznik prasowy lotniska Hanna Surma Rzecznik.

Łódź

Łódzkie lotnisko zyska w sezonie letnim dwa połączenia. Już 15 marca wróciło połączenie do Bristolu, a od 11 maja będzie można ponownie polecieć do Mediolanu Bergamo. Zwiększy się także liczba lotów do Londynu. Ryanair będzie obsługiwał loty do Stansted codziennie.

W styczniu Wizz Air skasował jednak loty do Dortmundu. A tylko do końca maja zamierza też utrzymywać rejsy do Londynu Luton.

Tradycyjnie już zmienią się dni operacji na kierunkach: East Midlands, Liverpool i Dublin. Także Wizz Air zmienia dni lotów do Londynu Luton – zamiast we wtorki i soboty, połączenia będą obsługiwane w czwartki i niedziele.

Bydgoszcz

Bydgoskie lotnisko oferuje podróżnym niewiele połączeń lotniczych. Jedynym przewoźnikiem, który obsługuje regularne zagraniczne połączenia jest Ryanair. Regularne loty z Bydgoszczy do Warszawy oferują zaś Polskie Linie Lotnicze LOT.

Sezon letni nie przyniesie wielu zmian. Do rozkładu wróciło połączenie do Barcelony Girony. Zmienią się dni operacji lotniczych do Dublina i Duesseldorfu Weeze. Podróżni korzystający z lotniska w Bydgoszczy mogą bezpośrednio polecieć jeszcze – tak jak w ubiegłym sezonie – do Londynu i Birmingham.

Rzeszów

Lotnisko w Rzeszowie odzyskuje na wiosnę sezonowe połączenia do Barcelony Girony i do Bristolu. Dodatkowo Ryanair będzie obsługiwał trzy nowe trasy – od 31 marca do Trapani na Sycylii i do Glasgow, a od 30 kwietnia do Oslo Rygge. Pasażerowie, korzystający z rzeszowskiego lotniska mogą bezpośrednio polecieć do Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Niemiec.

Szczecin

W tym roku lotnisko w Szczecinie nie straciło żadnego połączenia. Powróciły za to sezonowe loty do Edynburga z Ryanair. Przewoźnik uruchomi także w kwietniu nowe połączenie do Bristolu.

Wizz Air zainaugurował swoją obecność na lotnisku w Szczecinie w połowie marca, oferując podróżnym dwa połączenia: do Oslo Torp i Stavanger.  Tak więc pasażerowie podróżujący ze Szczecina mają w tym sezonie do wyboru loty do ośmiu miast w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Irlandii oraz połączenie do Warszawy.

Lublin

W zimie działalność rozpoczęło nowoczesne lotnisko w Lublinie. Z nowego portu latają już Wizz Air i Ryanair. W sezonie letnim lotnisko zyska jedno nowe połączenie do Liverpoolu. Wizz Air będzie latał do Londynu Luton i Oslo Torp, a Ryanair będzie obsługiwał loty do Liverpoolu, Londynu Stansted i Dublina.

Zielona Góra

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym tylko jedno połączenie regularne – do Warszawy. Połączenie obsługiwane jest codziennie oprócz sobót przez linię Sprint Air.

Źródło: Tanie-Loty.pl i rp.pl
Be Sociable, Share!

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie