Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

easyJet i SkyEurope zaniepokojone praktykami PLL LOT

10 stycznia 2005

easyJet, wiodąca europejska tania linia lotnicza oraz SkyEurope, pierwsza środkowoeuropejska nisko-kosztowa linia lotnicza i zarazem największy przewoźnik na warszawskim terminalu „Etiuda”, wspólnie wyrażają zaniepokojenie krzywdzącymi praktykami stosowanymi przez Polskie Linie Lotnicze LOT, związanymi z przydzielaniem slotów (czasu na wykonanie operacji lotniczej) na lotnisku w Warszawie (dotyczy terminalu Etiuda).

Be Sociable, Share!


Koordynator slotów na lotnisku Okęcie, pracownik PLL LOT, planuje odebrać dotychczasowe sloty wszystkim liniom operującym z terminalu Etiuda. Obecnie są to easyJet, Germanwings, SkyEurope i Wizz Air. Planuje rozdać je na zasadzie loterii. Taka loteria zagraża całości operacji prowadzonych przez istniejących przewoźników, ponieważ każdy z nich opublikował już rozkład letni na rok 2005, który został zatwierdzony przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). Co więcej PPL w liście przesłanym do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wyraziło stanowczy sprzeciw wobec postępowania koordynatora slotów.

Ponadto, takie rozwiązanie jest nielegalne i sprzeczne z Rozporządzeniem Rady (EEC) numer 95/93 z dn. 18 stycznia 1993 nt. Wspólnych Zasad Alokacji Slotów na Lotniskach Wspólnoty.

easyJet i SkyEurope potępiają brak niezależności koordynatora slotów zatrudnianego i opłacanego przez PLL LOT. Próba zapewnienia Centralwings – firmie w pełni należącej do PLL LOT – dostępu do nisko-kosztowego terminala Etiuda kosztem istniejących przewoźników jest niedopuszczalne. Zarówno easyJet jak i SkyEurope zawsze działały w dobrej wierze i polegały na decyzjach podejmowanych Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL).

„Te krzywdzące działania podjęte przez Polskie Linie Lotnicze LOT zagrażają wiarygodności PPL jako spółki zarządzającej lotniskiem. Możemy konkurować z LOT’em i Centralwings na zasadach komercyjnych, jednak oczekujemy od nich poszanowania dla prawa Unii Europejskiej. Apelujemy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o jak najszybsze rozwiązanie tej kwestii” – powiedział Christian Mandl, Dyrektor Zarządzający SkyEurope Airlines.

Gyorgy Peto, dyrektor easyJet na Polskę i Węgry powiedział: „To są działania skierowane przeciwko konkurencji, do tego niezgodne z prawem europejskim. Podejmiemy wszystkie niezbędne działania, aby zapewnić równą walkę konkurencyjną.”

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 304

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie