Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   Couldn't open rss feed in /index.php
   No item elements found in rss feed.

Porty lotnicze

Duże pieniądze dla portów

12 sierpnia 2005

Dwa lata zostały na spełnienie wymagań związanych z przystąpieniem Polski do układu z Schengen. Do 2007 r. wszystkie terminale muszą zostać zmodernizowane tak, by oddzielić pasażerów podróżujących do strefy Schengen od lecących do państw trzecich.

Be Sociable, Share!


Jak podaje Gazeta Wyborcza, Unia Europejska przeznaczyła na modernizację polskich lotnisk 600 mln zł. Na liście portów, które mają skorzystać z dofinansowania jest Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań i Szczecin. Nie ma natomiast Łodzi.

Pyrzowice jeszcze w tym roku chcą wystąpić o 8 mln zł, a w następnych dwóch latach o kolejne 42 mln.
Jak podaje gazeta, rozbudowa łódzkiego lotniska ma kosztować ok. 30 mln zł. Wszystkie pieniądze dała gmina, która jest właścicielem lotniska.

By obsługiwać pasażerów Schengen/non Schengen port lotniczy musi mieć duży międzynarodowy ruch i terminal z prawdziwego zdarzenia.

W latach 2007-2013 Unia płacić będzie na infrastrukturę transportową. Właśnie wtedy Łódź chce ubiegać się o 200 mln zł dofinansowania. Za te pieniądze będzie można przedłużyć pas do 2,5 km, zbudować terminal z prawdziwego zdarzenia i uruchomić kolej, która łączyć będzie Lublinek z liniami PKP, np. Wrocław-Warszawa.

PK na podst. Gazety Wyborczej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 291

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie