Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Dreamlinery znowu szwankują.

9 stycznia 2013

Kolejny, trzeci już w ciągu trzech dni, poważny problem z dreamlinerami. Dwa dni temu w Bostonie samolot się zapalił, wczoraj z innego zaczęło wyciekać paliwo, a dzisiaj w jednym z dreamlinerów stwierdzono problemy z hamulcami.

Be Sociable, Share!


Kolejny, trzeci już w ciągu trzech dni, poważny problem z dreamlinerami. Dwa dni temu w Bostonie samolot się zapalił, wczoraj z innego zaczęło wyciekać paliwo, a dzisiaj w jednym z dreamlinerów stwierdzono problemy z hamulcami.
Japońskie linie lotnicze Japan Airlines poinformowały dzisiaj, że odwołano lot dreamlinera z lotniska w Tokio z powodu problemów z hamulcami. Dokładna przyczyna i rozmiar problemu nie jest jeszcze znana. Pasażerowie musieli odlecieć innym samolotem.

To kolejny problem z tymi nowoczesnymi maszynami. Wczoraj odwołano start dreamlinera linii Japan Airlines z Bostonu do Tokio. Przyczyną był wyciek paliwa z lewego skrzydła. Zauważył go pilot innego samolotu i natychmiast poinformował o tym wieżę kontrolną. Start odwołano i dreamlinera odholowano do terminalu. Ostatecznie usterkę usunięto i maszyna odleciała do Japonii z wielogodzinnym opóźnieniem.

Usterki w układzie paliwowym samolotu

W poniedziałek, również na lotnisku w Bostonie, w innym dreamlinerze Japan Airlines, który przyleciał z Tokio, wkrótce po wylądowaniu zauważono dym. Okazało się, że wybuchł niewielki pożar, spowodowany przegrzaniem się akumulatora w pomocniczym systemie zasilania samolotu. Linie podały, że żaden z pasażerów ani członków załogi nie został ranny, ponieważ wszyscy wysiedli już z maszyny. Pożar udało się ugasić po godzinie.

W ubiegłym roku dreamliner należący do United Airlines musiał lądować awaryjnie z powodu problemów z elektryką. W grudniu Qatar Airways uziemiły jedną ze swoich maszyn tego typu z powodu podobnych usterek. Również amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała w grudniu, że znalazła usterki w układzie paliwowym samolotu, które mogą skutkować np. wyciekiem paliwa na rozgrzane części silnika i pożarem.

Problemy także w Polsce

Problemy z dreamlinerami miał też LOT, który zamówił u producenta osiem maszyn. W grudniu nie odleciały samoloty do m.in. do Wiednia, Londynu i Monachium. Powodem były usterki mechaniczne lub układu elektronicznego, które usuwane były w porozumieniu z firmą Boeing. Z kolei dreamliner lecący do Pragi, zmuszony był utrzymywać się na wysokości 4,5-4,8 tys. metrów (zamiast na wysokości 10-12 tys. m), ponieważ były kłopoty z uszczelką w drzwiach.

LOT tak tłumaczył awarie: Dreamliner jest pierwszym eksploatowanym w Europie, do tego bardzo zaawansowanym technologicznie i zinformatyzowanym, dlatego nadal jesteśmy na etapie poznawania maszyny i bardzo skrupulatnie traktujemy wszelkie niezgodności czy komunikaty systemowe samolotu.

Na podstawie: Gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 281

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie