Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Dobra koniunktura polskiego rynku trwa

13 czerwca 2007

Warszawa, 13 czerwca 2007 r. – w pierwszym kwartale bieżącego roku polskie lotniska obsłużyły ponad 3,63 mln pasażerów, czyli o 32 proc. więcej niż w tym samym okresie 2006 roku.  W stosunku do I kwartału 2004 roku zainteresowanie transportem lotniczym wśród pasażerów wzrosło o ponad 140% (prawie dwu i pół krotnie).

Be Sociable, Share!


Największą ilość pasażerów obsłużył port lotniczy w Warszawie (1,78 mln), na kolejnych miejscach
są porty lotnicze w: Krakowie (606 tys.), Gdańsku (312 tys.) oraz Katowicach (306 tys.).
Z analizy statystyki przewozów za pierwszy kwartał br. wynika, że największy procentowy przyrost liczby przewiezionych pasażerów w stosunku do tego samego okresu 2006 roku, zanotował port lotniczy w Łodzi (119%), Wrocławiu (102%) oraz Krakowie (57%).
Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego w bieżącym roku polskie porty lotnicze obsłużą ponad
19 mln pasażerów.ULC szacuje, że w ciągu nadchodzących lat dynamika wzrostu będzie niższa niż obecnie, ale i tak będzie ona wyższa niż średnia europejska. Prognozowany rozwój rynku sprawi, że w 2030 roku liczba odprawionych pasażerów w Polsce może przekroczyć 75 mln.
Warunkiem prognozowanego wzrostu jest jednak ciągły rozwój infrastruktury lotniskowej oraz zwiększanie efektywności wykorzystania przestrzeni powietrznej w sposób zapewniający niezbędną przepustowość dla rosnącego ruchu lotniczego.
W chwili obecnej na rynek przewozów lotniczych w Polsce pozytywnie wpływa utrzymujące się stosunkowo wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Nadal daje odczuć się pozytywny wpływ liberalizacji i otwarcia rynku przewozów lotniczych w 2004 r.


Obserwujemy dalszą ekspansję przewoźników niskokosztowych. Zwiększona konkurencja powoduje obniżenie wysokości cen biletów i wzrost zainteresowania transportem lotniczym.


Pozytywną tendencją jest również dalszy rozwój portów regionalnych oraz coraz większe ich znaczenie w ogólnej liczbie obsłużonych pasażerów i towarów.Więcej informacji:
Katarzyna Krasnodębska – 608 00 33 41


/L/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 4 139

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie