Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Długi weekend z Air-Europa.pl oraz Hostele.pl

8 maja 2005

Dzisiaj rozpoczynamy cykl artykułów o podróżowaniu w czasie kolejnego długiego majowego weekendu, który zbliża się wielkimi krokami. Zaczynamy od prezentacji najciekawszych ofert tanich linii lotniczych. Ale to nie wszystko. Już niebawem napiszemy jak znaleźć tanią kwaterę w Europie i jak niedrogo wypożyczyć samochód.

Be Sociable, Share!Dzisiaj przedstawiamy ofertę tanich linii lotniczych na wybranych kierunkach. Prezentowane przez nas ceny biletów w dwie strony dla jednej osoby obejmują podatki i opłaty lotniskowe. Dzięki temu możecie Państwo porównać oferty kilku przewoźników na tej samej trasie. Dodatkowo nasze propozycje dobieramy pod względem atrakcyjności terminów. Nie zawsze bowiem możliwe jest połączenie dogodnego terminu z atrakcyjną ceną. Dlatego często zamiast wyjazdu np. w środę po południu (przed długim weekendem) polecamy wylot nawet w piątek. Dzięki temu czasami udaje się zaoszczędzić nawet kilkaset zł.

Jutro natomiast zaprezentujemy oferty tanich noclegów w kilku miastach Europy dostępnych podczas długiego weekendu. Ofertę tanich noclegów znajdziecie Państwo na stronie www.hostele.pl .

W kolejnych dniach zajmiemy się możliwością taniego zarezerwowania samochodu kiedy już dotrzemy na miejsce przeznaczenia. Taką ofertę prezentuje serwis www.auto-europa.pl .

Co z nas, którzy nie skorzystali z okazji do urlopu jaki dawały święta 1 i 3 maja mogą teraz odbić sobie podczas kolejnego długiego weekendy od 26 do 29 maja. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu w piątek, 27 maja, aby cieszyć się co najmniej wolnymi czterema dniami. Ten termin wydaje się nawet dogodniejszy niż początek maja, ponieważ pogoda nie tylko na południu Europy ale i w krajach niezbyt rozpieszczanych przez słońce ma sprzyjać urlopowym wyjazdom.


Londyn.
Z pewnością Wielka Brytania nie jest krajem typowo turystycznym. Jednak nasz przegląd ofert tanich linii lotniczych zaczniemy właśnie od Londynu, ponieważ jest to kierunek najbardziej popularny i sztandarowa pozycja w ofercie tanich przewoźników.

Do Londynu z Centralwings polecimy z Warszawy i Krakowa. Radzimy lecieć w czwartek 26 maja, ponieważ taryfa za bilet jest niższa a poza tym lot rozpoczyna się o 8 rano. Podróż w środę byłaby warta rozważenia gdyby chodziło o lot popołudniowy, dzięki temu nie byłby konieczny dodatkowy dzień urlopu. Lecąc z Warszawy do Londyny za sam bilet zapłacimy 348 zł. Powrót w poniedziałek o godz. 16.30 będzie nas kosztował 398 zł. Za podróż w obie strony zapłacimy wraz ze wszystkim opłatami 968 zł.

Taniej o ponad 100 zł mogą lecieć do Londynu krakusy. Za bilet do stolicy Wielkiej Brytanii zapłacą 298 zł, a za powrotny 348 zł. W sumie cała podróż będzie kosztować 849 zł.

Na tej samej trasie podróż samolotami światowego potentata, linii easyJet będzie nas kosztować o wiele drożej. Lecąc z Krakowa w środę 25 maja o godz. 16.50 zapłacimy prawie 110 euro. Bilet w drugą stronę kosztuje natomiast prawie 150 euro (niedziela, 29 maja). Całość będzie kosztować 273, 34 euro, a więc ponad 1100 zł.

Jeszcze więcej, bo niemal 300 euro zapłacą za taką samą podróż mieszkańcy Warszawy. Zaletą lotów z easyJet są bardzo korzystne godziny lotów. Można lecieć do Londyny w środę po pracy, a wrócić w niedzielę wieczorem.

Atrakcyjnie cenowo wyglądają natomiast wypady linią Wizzair. Warszawiakom polecamy wylot w czwartek rano o godz. 6.15. Samolot wyląduje w Londynie o 7.40, dzięki temu mamy cały dzień na zwiedzanie. Bilet na taki rejs kosztuje 302 zł (bez opłat). Z kolei powrót w niedzielę kosztuje 462 zł. Dlatego polecamy raczej oszczędniejszy lot w poniedziałek o godz. 8.15 za 302 zł. Dzięki temu za podróż w obie strony zapłacimy jedynie 900 zł.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja dla podróżujących z Katowic . Bilet do Londynu w środę kosztuje 272 zł. Przy tym bardzo dobrze, że lot odbywa się późnym popołudniem (18.40 – 20.05), bo dzięki temu można po pracy spokojnie zdążyć na samolot. Podobnie jest z powrotem – wylot z Londynu o 20.35, lądowanie w Katowicach o 23.50, cena 242 zł. Cała podróż to wydatek 771 zł.

Wizzair to jedyna tania linia latająca do Londynu z Gdańska. Najkorzystniejszy cenowo wypad na długi weekend to wylot w czwartek a powrót w poniedziałek przed południem. Dzięki temu zapłacimy jedynie 897 zł wraz ze wszystkimi opłatami.

Loty ze SkyEurope z Warszawy do Londynu mają jedną wadę – odbywają się w godzinach 13.00 – 14.25. To oznacza, że chcąc lecąc w środę, należy wziąć dodatkowy dzień wolny. Cena biletu w tym dniu to 299 zł. Natomiast powrót w niedzielę kosztuje aż 419 zł, dlatego decydujemy się na jeszcze jeden dzień nieobecności w pracy i powrót w poniedziałek za 299 zł. Cała podróż to wydatek 833 zł i dwa dodatkowe dni stracone w pracy. Jeżeli ktoś nie może pozwolić sobie na nieobecność w poniedziałek, będzie musiał zapłacić za całą podróż o ponad 100 zł więcej (953,65).

Jeżeli ktoś ma zamiar lecieć z Krakowa, też powinien zastanowić się, czy musi wracać w niedzielę. Ale po kolei – bilet na poranny czwartkowy lot kosztuje 200 zł. Natomiast powrót w niedzielę to dodatkowe 359 zł. Za taką podróż zapłacimy ponad 887 zł. Dlatego może warto zdecydować się wrócić dzień później, dzięki temu za bilet powrotny zapłacimy 239 zł a za całość 767, 59 zł.

Ostatnią z prezentowanych ofert podróży do Londynu jest lot z irlandzką linią Ryanair. Ryanair lata do Londynu z Wrocławia. Ta jedna z największych tanich linii na świecie nie ma jednak zbyt atrakcyjnej oferty na długi majowy weekend. Dogodne są co prawda terminy lotów – środa godzina 15.15, powrót w niedzielę o 11.45. Niestety za taką podróż zapłacimy ponad 1200 zł.


Rzym.
Drugim ważnym miastem obsługiwanym przez tanie linie jest Rzym. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie lotami do wiecznego miasta, szczególnie pielgrzymów chcących odwiedzić grób papieża. Coraz więcej przewoźników wprowadza więc do swojej oferty loty do Rzymu.

Dla lecących z warszawskiego Okęcia liniami Centralwings przedstawiamy dwa warianty. Pierwszy to wylot 26 maja w czwartek o godzinie 13.30 (szkoda, że nie ma wcześniejszych lotów, co pozwoliłoby zaoszczędzić sporo cennego urlopowowego czasu). Cena takiego rejsu to 298 zł bez opłat. Niestety nie mamy w przypadku lotów powrotnych zbyt dogodnych terminów. Dwa najatrakcyjniejsze wiążą się bądź ze znacznym skróceniem pobytu w Rzymie, bądź z jego znacznym wydłużeniem. Pierwszy z nich to lot powrotny już w sobotę, 28 maja za 398 zł. Start z Rzymu o godzinie 21.55 jest chyba jedyną zaletą tego rejsu, bo cena biletu i termin na pewno nimi nie są. Drugi wariant to powrót 31 maja, a więc dopiero we wtorek. Cena tego rejsu to 248 zł, a więc znacznie korzystniej niż w poprzednim wariancie. Lot zaczyna się o godzinie 18.55. Przy pierwszym wariancie nasza podróż będzie kosztowała 905 zł, przy drugim 755. Oszczędność 150 zł będzie się jednak wiązała z koniecznością dwóch dni nieobecności w pracy.

O wiele korzystniej na tym tle przedstawia się sytuacja dla latających z Małopolski. Przypomnijmy, że loty z Krakowa do Rzymu zostały zainaugurowane przez Centralwings kilka tygodni temu. Wylot w czwartek o 19.15 kosztuje 148 zł, a powrót w niedzielę o godz. 15.00 198 zł. Całość to wydatek 571 zł, a więc oferta niezwykle atrakcyjna.

Z Katowic do Rzymu lata Wizzair. Tutaj jednak należy zastrzec, że najbardziej atrakcyjne terminy (a więc wylot w środę i powrót w niedzielę) są najdroższe. Za taką podróż zapłacimy bowiem w sumie ponad 1305 zł. Dlatego proponujemy lot we wtorek o 19.30 za 172 zł (w środę to 512 zł). Dzięki temu, że wybierzemy się w podróż tak wcześnie, bez żalu będziemy mogli wrócić już w piątek wieczorem za 172 zł. Taka sama podróż z Rzymu do Katowic w niedzielę kosztuje 512 zł. Zatem oszczędny wariant podróży, którą należały nazwać przedweekendową niż weekendową kosztuje 625 zł. Warto więc rozważyć, czy lepiej wydać dwa razy mniej i wybrać się o dzień wcześniej i odpowiednio wcześniej z podróży wrócić.

Podobny dylemat będą mieli amatorzy lotów ze SkyEurope. Tu również najciekawsze terminy są najdroższe. Np. lot z Krakowa w środę o 12.40 kosztuje aż 699 zł, a powrót w niedzielę – 419. Całość to wydatek 1311 zł. Znacznie lepiej zorganizować swój wyjazd w następujący sposób. Za lot w piątek 27 maja o 12.40 zapłacimy 339 zł, a za powrót w poniedziałek – 249 zł. A więc cała podróż będzie kosztować 787,76 zł. Taki sam termin podróży z Warszawy kosztuje 957 zł. W droższym wariancie (wylot w środę, powrót w niedzielę) zapłacimy prawie 1200 zł (co i tak wygląda znacznie lepiej niż cena tego samego wariantu z Krakowa).

Na koniec prezentujemy dwie krańcowo różne podróże zarówno jeśli chodzi o odległości z Polski jak i ceny biletów. Kierunki te to Praga i Lizbona. Loty do tych miast są obsługiwane przez polskiego przewoźnika, Centralwings.


Praga.
Do Pragi możemy lecieć z Warszawy w środę lub piątek. Cena biletu wynosi 148 zł, szkoda jednak, że godziny lotów nie są przesunięte bardziej w kierunku poranka bądź wieczoru. Na szczęście wylot o 13.30 kompensuje bardzo krótki czas lotu, nieco ponad godzinę. Powrót radzimy rezerwować na niedzielę. Cena biletu na lot o godzinie 15 wynosi 198 zł. Całość będzie nas kosztować 571 zł wraz z podatkami i opłatami.


Lisbona.
Centralwings jest jedyną linią, która obsługuje bezpośrednie połączenie Warszawy z Lizboną. Wieczorny lot w środę to wydatek 448 zł. Samolot ląduje w stolicy Portugalii pięć minut po północy. Dostępne są jedynie miejsca na nocne loty w poniedziałek. Samolot, który z Lizbony startuje o godzinie 00.50, na Okęciu ląduje o 5.35. Podróż na drugi koniec Europy kosztuje 1139 zł wraz ze wszystkim opłatami.

Jak widać, to już ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie zatroszczyli się o rezerwację biletów na majową podróż. Czasu zostało jednak na tyle dużo by wybrać z bogatej oferty tanich linii lotniczych, tę która będzie satysfakcjonująca dla złaknionych podróży globtroterów a jednocześnie nie zrujnuje ich domowego budżetu.

PK

Be Sociable, Share!

Wizyt: 17 886

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie