Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Czy Lufthansa wchłonie LOT?

4 maja 2005

Lufthansa chce kupić Polskie Linie lotnicze LOT. Kilka tygodni temu niemieckie
linie potwierdziły chęć kupna upadającego Swiss Air. Konsolidacja pod skrzydłami
Lufthansy ma być odpowiedzią na sojusz KLM i Air France, do których niedługo ma
dołączyć Aerofłot. Tymczasem przedstawiciele LOTu wydają się zaskoczeni całą
sprawą.

Be Sociable, Share!


Informację o chęci kupna LOTu podała Rzeczpospolita za francuskim tygodnikiem „Lettre de l’Expansion”. Na zakupy udziałów w firmach lub inne inwestycje niemiecki gigant ma aż 3,8 mld euro. Aby doszło do sprzedaży musi być na to zgoda polskiego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że kupnem udziałów PLL LOT Lufthansa była zainteresowana już kilka lat temu, gdy akcje narodowego przewoźnika sprzedano Swissair, który niedługo potem zbankrutował. O LOT konkurowały także British Airways oraz SAS. Podobno w tamtym okresie nie sprzedano udziałów LOT Lufthansie ze względów politycznych.

Jak podaje Rzeczpospolita, LOT zawdzięcza niemieckiemu przewoźnikowi bardzo dużo. To właśnie dzięki Niemcom LOT mógł wejść do największego sojuszu lotniczego na świecie Star Alliance. Stworzenie w Warszawie centrum przesiadkowego całego sojuszu dla pasażerów lecących ze wschodu Europy przez Frankfurt dalej w świat pomogło uzyskać lepsze wskaźniki wypełnienia polskich samolotów.

Sprawie sprzedaży LOTu niemieckiemu przewoźnikowi towarzyszy wiele zagadek i niedomówień. Nie ma tutaj pewnych i stuprocentowo potwierdzonych informacji. Jest za to wiele zagadek. LOT bowiem jest w trakcie przetargu na samoloty długodystansowe. O kontrakt walczy zaciekle Airbus i Boeing. Z nieoficjalnych informacji można było wywnioskować, że faworytem jest firma ze Stanów Zjednoczonych. Jednak czy w sytuacji sprzedaży firmy warto kupować takie maszyny, gdy nie jest znana jeszcze strategia marketingowa firmy po transakcji? Być może więc konkurentowi Boeinga zależy na odsunięciu w czasie ogłoszenia wyników przetargu bądź jego powtórzenia. To tłumaczyłoby dlaczego o sprzedaży akcji LOTu poinformowała jako pierwsza gazeta francuska, a nie niemiecka.

PK na podst. Rzeczpospolitej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 346

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie