Europejski Informator Lotniczy
  • Szukaj


  • Opóźnienia na lotniskach

    Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
    <
  • Aktualności Eurocontrol


  • Polecamy TravelForum.pl

      No item elements found in rss feed.

Aktualności

Chmura wulkaniczna wstrzymała ruch lotniczy nad północną Europą

15 kwietnia 2010

Z powodu wybuchu wulkanu na Islandii i przemieszczania się ogromnej chmury pyłów wulkanicznych odwołano setki lotów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Skandynawii. Pył wulkaniczny przesłania widoczność, ale może także uszkodzić silniki samolotów.

Be Sociable, Share!


Wulkan wybuchł w okolicach lodowca Eyjafjallajokull na Islandii.  W Wielkiej Brytanii odwołano loty z lotnisk: Manchester, Belfast, Aberdeen, Glasgow i Edynburg, a także na londyńskich Gatwick i Heathrow. Z Heathrow w czwartek nie odleciało 150 samolotów, a z Gatwick 108.

Zamknięta została całkowicie przestrzeń powietrzna nad Norwegią, zamknięto lotnisko w Oslo. Wstrzymano także ruch nad północną Szwecją oraz nad duńską częścią Morza Północnego. Za kilka dni chmura wulkaniczna może dotrzeć do Holandii i Belgii. Częściowo ograniczono już ruch samolotów na lotnisku w Amsterdamie.


Pył wulkaniczny stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Może stopić się pod wpływem ciepła silnika, dostać się do wnętrza i stwardnieć, co uszkodzi silnik.


Na podstawie Gazety Wyborczej

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 87

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie