Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Chcesz wystartować – zapłać, i to w gotówce

24 listopada 2006

Lądowanie techniczne samolotu linii First Choice Airways w Dakarze skończyło się gorączkowym poszukiwaniem gotówki, której zażądały władze lotniska. Kapitan John Lawrence musiał sięgnąć po własne pieniądze by samolotowi pozwolono wystartować.

Be Sociable, Share!


Samolot First Choice Airways lecący z Gambii do Wielkiej Brytanii musiał wylądować w Senegalu w celu uzupełnienia paliwa. Gdy kapitan przygotowywał się już do startu, powiedziano mu, że musi wnieść 2 miliony tamtejszych franków (prawie 2 tys. funtów szterlingów) jako opłatę lotniskową. Na dodatek zapłacić ma w gotówce i w żadnym wypadku w dewizach.

Kapitan sięgnął po swoją kartę kredytową, wierząc, że z bankomatu na lotnisku uda mu się pozyskać gotówkę. Czekało go rozczarowanie, gdyż bankomaty na lotnisku w Dakarze odmawiały wypłaty. Nie chcąc się poddać kapitan wziął prywatne pieniądze, swoje i drugiego pilota, zrealizował kilka czeków podróżnych i w kantorze na lotnisku wymienił dewizy na franki. Wreszcie udało się wnieść opłatę lotniskową.

Trwało to jednak tak długo, że zrobiło się ciemno. Personel lotniska zatem zażądał dodatkowo równowartości 200 funtów szterlingów za włączenie świateł na pasie startowym. Sytuację uratowała tym razem kasa pokładowego baru. Po kolejnej wymianie na senegalskie franki i wręczeniu gotówki obsłudze lotniska i Boeing 757 wystartował.

Lawrence przyznaje, że po tym wszystkim nie wykluczał możliwości zbierania od pasażerów datków w czapce, byle się stamtąd wydostać.

Przedsiębiorczość i inicjatywa kapitana została uznana przez pasażerów, którzy po zażegnaniu problemu zaczęli brawo i wiwatować, a także przez linie First Choice Airways. Jednocześnie firma zapowiedziała wyjaśnienie całej sprawy, ponieważ lądowanie w Dakarze było zgłoszone z kilkudniowym wyprzedzeniem, a opłaty lotniskowe rozliczane są z zasady bezgotówkowo.

/KY/ na podstawie PAP

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 713

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie