Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Centralwings polecą na Ukrainę

25 lipca 2005

Centralwings to pierwsza tania linia lotnicza w Europie, która będzie latać na Ukrainę. Urząd Lotnictwa Cywilnego przyznał przewoźnikowi trasy z Warszawy i Krakowa do trzech ukraińskich miast. Jest szansa, że loty rozpoczną się już w przyszłym roku.

Be Sociable, Share!


Centralwings to druga linia po PLL LOT, której ULC wydał zgodę na latanie do wschodniego sąsiada. Jak powiedział Gazecie Wyborczej Tomasz Borkowski, rzecznik ULC, Centralwings musi teraz przedstawić odpowiednie dokumenty (ubezpieczenia, koncesje ) stronie ukraińskiej, ale nie powinno być problemów z ostateczną zgodą.

Połączenie lotnicze ze Lwowe, Kijowem i Odessą to szansa dla polskich regionów. Przejazd samochodem przez granicę trwa wiele godzin. Dodatkowo Polacy boją się jeździć po ukraińskich drogach, które są w fatalnym stanie. Tymczasem rejon Morza Czarnego to coraz chętniej odwiedzane miejsce przez polskich turystów. Także ruch turystyczny w drugą stronę kwitnie. Ukraińskich turystów odwiedzających Kraków jest więcej niż Czechów. Już teraz krakowscy i lwowscy radni rozmawiają jak pomóc liniom lotniczym, które chcą latać międzyt tymi dwoma miastami.

Na otwarcie ukraińskiego nieba liczą też przedsiębiorcy. Cytowany przez Gazetę przedstawiciel jednej z firm ubezpieczeniowych od trzech lat pracuje na Ukrainie. „Jeżdżę samochodem, ale zostawiam go już we Lwowie. Dalej pociągiem, a to utrudnia prowadzenie interesów – opowiada.

Przedsiębiorcy liczą też na obniżenie kosztów – ekspansja na Wschód będzie bardziej realna i dla małych firm (średnia cena biletu w Centralwings to 169 zł w jedną stronę bez opłat lotniskowych).

Ukraina nie jest członkiem systemu „otwartego nieba” przyjętego przez Polskę po wejściu do Unii Europejskiej. Dlatego połączenia lotnicze między naszymi krajami regulowane są umowami dwustronnymi, które dopuszczają poszczególne linie lotnicze. Jak zapowiedział przedstawiciel ULC droga tanich linii działających w Polsce do ukraińskiego nieba jest otwarta. Warunkiem zezwolenia jest wymóg zarejestrowania spółki w Polsce bądź na Ukrainie. Do ukraińskich miast – Kijowa, Doniecka i Dniepropietrowska będzie też latać Lufthansa. Na przejęcie części ukraińskich turystów liczy też Ryanair, który od jesieni będzie latał z portu lotniczego w Rzeszowie.

Na razie nie ma co liczyć na to, że tanie linie takie jak Centralwings zaczną latać także do Rosji. Z tym krajem umowa jest bardzo restrykcyjna i dopuszcza jedynie LOT i Aerołot. Istnieje co prawda możliwość dopuszczenia trzeciego przewoźnika, ale w praktyce jest to bardzo trudne. Bezskutecznie o taki status starała się Air Polonia.

Przedstawiciele tanich linii lotniczych przyznają, że przeszkodą są stosunki polityczne między Polską a Rosją. Loty do Moskwy z Berlina sprzedaje już bowiem niemiecka tania linia Germanwings. Na podobne zezwolenie nie mają co liczyć polskie linie Centralwings.

PK na podst. Gazety Wyborczej

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 833

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie