Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Boeing zawiesza dostawy Dreamlinerów

21 stycznia 2013

Boeing zawiesił dostawy swego kluczowego produktu: samolotów Dreamliner. Problem jest więc poważniejszy niż świadczyć mogłyby wcześniejsze zapewnienia przedstawicieli firmy.

Be Sociable, Share!


Boeing zawiesił dostawy swego kluczowego produktu: samolotów Dreamliner. Problem jest więc poważniejszy niż świadczyć mogłyby wcześniejsze zapewnienia przedstawicieli firmy.

A wszystko przez baterię. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Federalny Urząd ds. Lotnictwa (FAA) uziemił wszystkie amerykańskie Dreamlinery. Za tym przykładem poszły inne kraje i wszystkie Boeingi 787 (obecnie jest ich 50) zostały uziemione na dobre. Przynajmniej do czasu rozwiązania problemu z baterią, która może spowodować pożar.

Baterie to zresztą niejedyny problem z Dreamlinerami. Wcześniej donoszono o pękniętej szybie w kokpicie, usterkach elektrycznych, wycieku oleju czy niesprawnych hamulcach. Na szczęście nie spowodowało to żadnych poważnych wypadków – ucierpiały tylko nerwy pasażerów, linii i producenta samolotu.

Boeing zamierza nadal składać samoloty, ale nie będzie realizował wcześniejszych zamówień. W grę wchodzą ogromne pieniądze: Dreamliner jeszcze przed premierą okazał się hitem, producent otrzymał zamówienia na ok. 800 maszyn, a pierwsze dostawy stały się medialnymi wydarzeniami na niespotykaną wcześniej skalę. Boeing przeznaczył na stworzenie samolotu ok. 32 mld dolarów.

Ostatnie tygodnie są dla firmy fatalne. Coraz częściej mówi się o wielkiej produkcyjnej wpadce, a nie efekcie nowości (drobne usterki w nowych samolotach zawsze się zdarzają). Czy firma wyjdzie z tego kryzysu obronną ręką? Wiele zależy od tego jak poważne są usterki i czy szybko uda się im zaradzić.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 293

Tagi:

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie