Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   Couldn't open rss feed in /index.php
   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Biura podróży zawyżają ceny biletów

17 czerwca 2010

Stowarzyszenie lotnicze IATA informuje, że niektóre biura podróży w Polsce fałszują bilety lotnicze by zawyżyć ich ceny. Uderza to w reputację linii lotniczych i portfele ich klientów. Kupując bilet lotniczy w biurze podróży klient zazwyczaj ponosi koszty prowizji biura. Zwykle wynosi ona ok. 100 zł. Jak podaje Puls Biznesu i Gazeta Wyborcza, jedno z biur, Polish Travel Quo Vadis dopuściło się nawet sfałszowania biletu – na oryginalny bilet PLL LOT naniesiono dodatkowe opłaty. Proceder wyszedł na jaw, gdy ministerstwo zdrowia przesłało do PLL LOT zakupione bilety z prośbą o weryfikację.

Be Sociable, Share!


Okazuje się, że nie tylko bilety LOTu były fałszowane. Także bilety Czeskich Linii Lotniczych. Bilet z Warszawy do Pragi, który normalnie kosztował nieco ponad 440 zł, biuro podróży sprzedawało za 551 zł. Z kolei bilet LOTu na trasie Warszawa – Bruksela kosztował oryginalnie ok. 3300 zł, a biuro sprzedało je ministerstwu za prawie 4500 zł.

Biuro Quo Vadis argumentuje, że pobiera usługę za wystawienie i sprzedaż biletu. Opłata ta jest wkalkulowana w cenę biletu.

Zdaniem IATA podobnych przypadków na polskim rynku może być znacznie więcej. Tracą na tym przede wszystkim klienci, którzy muszą płacić więcej, ale także linie lotnicze, które tracą reputację.

W jaki sposób klienci mogą radzić sobie z nieuczciwością biur podróży? Najlepiej przy zakupie biletu prosić linię lotniczą o weryfikację i kontrolę biletu. Jeżeli biuro podróży zamiast biletu elektronicznego wysyła nam jedynie rozkład lotu (bez pełnej kalkulacji) może to być sygnałem, że coś chce przed nami ukryć. Można też kupować bilety posługując się kartą kredytową. Numer karty musi być wpisany do biletu, a na wyciągu z karty klient ma informację o rzeczywistej kwocie za bilet pobranej przez linię lotniczą.

/KY na podstawie Gazety Wyborczej /

Be Sociable, Share!

Wizyt: 74

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie