Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Bezstresowa podróż samolotem z małym dzieckiem

19 lipca 2010

Jeszce kilka lat temu podróż samolotem była wielkim wydarzeniem w życiu całej rodziny. Dzisiaj to zwyczajny sposób podróżowania, a w samolotach coraz częściej można spotkać rodziców z małymi dziećmi. W jaki sposób przygotować się do podróży z niemowlakiem?

Be Sociable, Share!


W podróż samolotem można zabrać najmniejsze nawet dziecko powyżej tygodnia, ponieważ nie mają jeszcze wystarczająco dobrze wykształconego układu oddechowego i układu krążenia. Z kolei z powodu podatności na infekcje odradza się zabieranie do samolotu dzieci poniżej drugiego miesiąca. Maluchy od trzeciego miesiąca można z powodzeniem zabierać na podróż lotniczą.

Aby podróż przebiegła bezstresowo i płynnie należy w miarę wcześnie rozpocząć przygotowania. Najlepiej jest wybrać połączenie bezpośrednie, a jeżeli to niemożliwe – jak najmniejszą ilość przesiadek. Jeżeli niemowlak ma już unormowany tryb spania dobowego, lepiej wybrać lot wieczorny i nocny – dziecko w czasie podróży zaśnie i prześpi jej większą część.


Szukając najlepszej oferty natkniemy się z pewnością na rozmaite sposoby naliczania opłat za podróżującego malucha. Bywa że dziecko do drugiego życia płaci jedynie 10 proc. ceny biletu dorosłego. Ale są też linie, w których podróż niemowlęcia jest droższa niż dorosłego. W przypadku dzieci powyżej 2 lat, należy wykupić już pełny bilet, czasami linie stosują większe lub mniejsze zniżki.


Niestety, podróżując z małym dzieckiem nie mamy prawa do dodatkowej sztuki bagażu. Warto jednak sprawdzić, czy dana linia lotnicza nie zezwala na zabranie dodatkowego bagażu podręcznego z rzeczami dla dziecka. Niektóre linie pozwalają wejść osobom z małymi dziećmi na pokład samolotu w pierwszej kolejności. Jeżeli nie ma takiej możliwości, z pewnością jest opcja jej wykupienia. Warto wydać na nią kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych by bezstresowo i bez kolejki wejść na pokład. Regularne linie lotnicze umożliwiają zabranie na pokład samolotu wózka bądź fotelika samochodowego. Zostawia się go przy wejściu na pokład i odbiera po wylądowaniu. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zabranie nosidełka bądź chusty zamiast wózka. Rodzic ma wówczas malucha przy sobie i nie musi zajmować się składaniem i rozkładaniem wózka.


Gdy maluch jest głodny można poprosić obsługę o podgrzanie posiłku. Można także poprosić o akcesoria do przewijania i pielęgnacji. Na dłuższych trasach dostępne są specjalne łóżeczka, które zaczepia się ponad głowami rodziców.


Na lotnisku warto pojawić się wcześniej by móc nakarmić dziecko przed startem i przewinąć. Na lotniskach znajdują się specjalne toalety do przewijania niemowląt, podobne do tych z galerii handlowych.


W samolocie najlepiej jest wybrać miejsce blisko wejścia. Dzięki temu łatwiej będzie można dostać się do łazienki i szybciej wyjść po wylądowaniu. Przy starcie dziecko należy przymocować pasem mocowanym do pasa rodzica. Jeżeli nie możemy sobie z tym poradzić, lepiej poprosić stewardesę. 


W czasie startu i lądowania, przy szybkich zmianach ciśnienia, dzieci bardziej niż dorośli odczuwają dolegliwości górnych dróg oddechowych i uszu. Można podać pierś bądź butelkę ze smoczkiem.
W czasie lotu stresującą dla rodziców sytuacją jest gdy maluch zaczyna rozrabiać i dokuczać innym pasażerom. Nie należy pozwalać na kopanie fotela znajdującego się przed nami albo ciągnięcia sąsiada za włosy. W przypadku podróży tanimi liniami, gdzie nie ma numerowanych miejsc, warto zastosować mały trick z zajęciem całego rzędu siedzeń. Np. podróżując w trójkę – rodzice plus maluch – w przypadku rzędu z trzema siedzeniami, rodzice wybierają miejsce środkowe i od strony przejścia. Dziecku nie przysługuje osobny fotel, ale jest mało prawdopodobne by komuś z pasażerów chciało się przeciskać na wolne siedzenie obok okna tuż obok rodziny z rozwrzeszczanym niemowlakiem. Sposób ten nie zadziała jedynie wtedy, gdy wszystkie miejsca na dany lot zostały sprzedane.


Co zabrać ze sobą do torby podręcznej:
- paszport dziecka
- kilka pampersów
- nawilżane oraz suche chusteczki
- zabawkę (grzechotkę bądź przytulankę)
- gotowe posiłku w słoiczku
- ubranko na zmianę bądź mały kocyk


Na podstawie Gazety Wyborczej

/KY/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 227

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie