Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Poradnik

Bezpieczeństwo w czasie podróży

5 grudnia 2004

Podróżując po nieznanych krajach, często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie można uchronić się przed każdym rodzajem zagrożenia. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed negatywnymi następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Be Sociable, Share!


W hotelach warto za niewielką opłatą wynająć sejf bądź hotelową skrytkę, w której można schować paszport, bilety lotnicze i część gotówki. W dużym stopniu zmniejszy to ryzyko ich straty. Pamiętajmy, że kradzieże kieszonkowe nie są wyłącznie naszą specyfiką, a zdarzają się często w państwach Unii Europejskiej. Oddając paszport do przechowania warto wcześniej sporządzić jego kserokopię. Oczywiście bezwzględnie należy domagać się od hotelowej obsługi wydania pokwitowania.

Gotówkę, którą zamierzamy zabierać ze sobą, najlepiej podzielić na kilka mniejszych części i umieścić w różnych częściach garderoby.

Nie wolno pozostawiać toreb lub plecaków bez opieki. Dotyczy to zarówno lotnisk jak i hoteli. Po pierwsze mogą zostać skradzione. Po drugie natomiast, porzucony bagaż może zostać uznany za podrzucony ładunek wybuchowy. Narażamy się wówczas na jego utratę, a sami możemy być posądzeni o terroryzm! Zmotoryzowani powinni pamiętać, żeby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów na widocznym miejscu w zaparkowanym samochodzie. Poruszając się natomiast po wielkomiejskich korkach (w szczególności miast Europu południowej) należy zablokować drzwi, ponieważ często dochodzi tam do kradzieży z aut stojących w korkach.

Nie korzystajmy też z usług nieznajomych osób, które za niewielką opłatą oferują nam usługi przewodnickie. Najczęściej bowiem są to zwyczajni oszuści. Nieznajoma osoba na ulicy raczej udzieli nam informacji bezpłatnie. W miejscowościach turystycznych najlepiej korzystać z usług licencjonowanych przewodników lub udać się do centrum informacji turystycznej.

Podróżując samochodem koniecznie należy poznać obowiązujące w danym kraju zasady ruchu drogowego. Jednak oprócz przepisów warto także dowiedzieć się co nieco na temat niepisanych zasad podróżowania samochodem. Najlepiej spytać znajomych, którzy w taki właśnie sposób podróżowali bądź skorzystać z porad Polskiego Towarzystwa Motorowego.

W niektórych krajach kobiety mogą być narażone na zbyt natarczywe zaczepianie ze strony mężczyzn. Dlatego kobiety powinny raczej wystrzegać się przebywania samotnie w nieznanych miejscach, w szczególności w krajach południowych. Z kolei w krajach arabskich i afrykańskich należy zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór, aby nie narazić się na zarzuty obrazy uczuć religijnych tamtejszych mieszkańców.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 12 627

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie