Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Będzie więcej tanich połączeń

18 stycznia 2008

W Polsce jest miejsce jeszcze na kilku tanich przewoźników – uważa Kamil Kamiński, prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice, szefa Związku Regionalnych Portów Lotniczych . Z czasem pojawią się też tanie loty do USA.

Be Sociable, Share!


„Kluczowi gracze europejscy: Ryanair, easyJet i Wizzair są już w Polsce obecni, ale oczywiście będą się pojawiać nowe firmy”- powiedział Kamiński w wywiadzie dla Gazety Prawnej.  „Należy się spodziewać, że przewoźnicy obecni w jednych portach będą uruchamiać nowe połączenia z kolejnych, z których dziś jeszcze nie latają. Kilka lotnisk w dużym stopniu nie wykorzystuje jeszcze swojego potencjału” – dodał.

Prezes Kamiński zwrócił uwagę, że wskaźnik mobility factor w Polsce oscyluje na poziomie 0,5 – jest to proporcja łącznej liczby odprawionych w Polsce pasażerów do populacji naszego kraju. W Niemczech ten wskaźnik wynosi 2, czyli z transportu lotniczego skorzystało dwa razy więcej osób niż mieszkańców mają Niemcy. Prognozuje się, że taki poziom Polska może osiągnąć w 2030 roku. Do tego czasu będziemy obserwowali stały wzrost liczby pasażerów.


Zdaniem prezesa, połączenia krajowe mają szansę powodzenia pod warunkiem, że przewoźnik umiejętnie dostosuje połączenie do potrzeb pasażerów: dobry dzień i dobrą godzinę dla klientów biznesowych. W przeszłości przewoźnicy zdawali się nie brać tego pod uwagę i w rezultacie zawieszali działalność. Np. z punktu widzenia Krakowa perspektywiczne może być połączenie do Gdańska czy Szczecina.


Pytany o możliwość otwarcia tanich połączeń z Polski do USA w tym roku, Kamiński odpowiedział, że raczej światowi przewoźnicy rodem z USA na początek skupią się na głównych portach europejskich, a więc Warszawa ma większe szanse na pozyskanie takiego operatora niż inne polskie lotniska. Barierą w uruchamianiu dalekich tras jest jednak niewystarczająca liczba samolotów i kłopoty z ich zakupem. Dlatego w najbliższym czasie przewoźnicy skupią się zapewne na strategicznych lotniskach w Europie. Nie należy się także spodziewać wielkiej rewolucji cenowej na tych trasach z powodu drożejącej ropy naftowej.


Na podstawie Gazety Prawnej


/PK/

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 355

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie