Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Będą zwolnienia pilotów LOT

Będą zwolnienia pilotów LOT

29 maja 2013

PLL LOT rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie zwolnienia części pilotów – powiedział we wtorek prezes spółki Sebastian Mikosz. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do spółki wynika, że pracę może stracić ok. 100 z ponad 400 pilotów.

Be Sociable, Share!


PLL LOT rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie zwolnienia części pilotów – powiedział we wtorek prezes spółki Sebastian Mikosz. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do spółki wynika, że pracę może stracić ok. 100 z ponad 400 pilotów.
Zarząd przyjął uchwałę zobowiązującą nas do podjęcia konsultacji społecznych w sprawie zwolnień pilotów – powiedział Mikosz. Dodał, że proces zwolnień pilotów związany jest z kontynuacją procesu restrukturyzacji spółki.

Mikosz pytany, czy zwolnienia obejmą 100 pilotów, powiedział, że nie potwierdza żadnej liczby. – Ilu pilotów odejdzie ze spółki, będzie zależało od efektów rozmów z pilotami na temat nowych warunków pracy – wyjaśnił.

Pod koniec marca zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT poinformował, że chce zmienić warunki zatrudnienia pilotów. Dotychczasowe zasady mają przestać obowiązywać z końcem czerwca. Związek pilotów był tym pomysłem zarządu wówczas zaskoczony.

Warunki zatrudnienia pilotów są określone w Zbiorze Zasad Działania Pilotów PLL LOT. Zawiera on wymogi kwalifikacyjne oraz zasady awansowania i przeszkalania pilotów na różne typy samolotów zgodnie z tzw. listą starszeństwa. Według spółki lista starszeństwa – czyli lista porządkująca pilotów według stażu pracy – jest jedynym kryterium decydującym o awansie lub przeszkoleniu. Zbiór Zasad obejmuje także uregulowania dotyczące czasu pracy pilotów oraz dodatkowe świadczenia (m.in. 10 dni dodatkowego urlopu, pełne umundurowanie na koszt spółki, ekwiwalent za pranie i zasady finansowania szkoleń).

LOT tłumaczył wówczas, że przywileje te utrudniają bardziej efektywne planowanie załóg. Ponadto decyzja o wypowiedzeniu Zbioru Zasad ma na celu także dostosowanie warunków zatrudnienia pilotów LOT-u do realiów rynkowych, co oznacza m.in. zmianę systemu wynagrodzenia na bardziej motywujący pilotów, otwarte zasady awansów i rozwoju zawodowego oraz zwiększenie elastyczności zatrudnienia.

W marcu – w pierwszym etapie planu restrukturyzacji spółki – z firmy odeszło 360 pracowników. Wówczas zarząd spółki porozumiał się ze związkami zawodowymi, uzgadniając, że w ramach zwolnień grupowych odejdzie 230 osób szeroko pojętego personelu naziemnego. Dodatkowo 130 pracowników skorzystało z programu dobrowolnych odejść.

W pierwszym etapie zwolnienia nie objęły personelu pokładowego oraz latającego. Spółka podkreślała wówczas, że decyzje odnośnie kolejnych zwolnień w firmie będą uzależnione od planu restrukturyzacyjnego PLL LOT, który spółka ma złożyć do KE do 20 czerwca.

LOT zatrudnia 413 pilotów, 642 pracowników personelu pokładowego. Z danych spółki wynika, że w firmie zatrudnionych jest obecnie ponad 1700 pracowników.

Gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 459

Tagi: , , ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie