Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Poradnik

Bagaż

2 listopada 2004

Planując podróż powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o jak najniższą cenę biletu lotniczego, ale także pomyśleć o zabezpieczeniu własnego mieszkania. Uważajmy też co zabieramy ze sobą na wyprawę.

Be Sociable, Share!


Ze względu na zagrożenie terrorystyczne, linie lotnicze nie pozwalają zabierać na pokład samolotów wielu przedmiotów domowego użytku. Planując podróż nie zabierajmy zatem noży, nożyczek, pilników i żyletek, a nawet korkociągów. Nie wolno też przewozić spirytusu, materiałów korodujących, żrących i łatwopalnych ani żadnych sprężonych gazów.

Nie należy też pakować swoich osobistych rzeczy w walizki lub nesesery z zainstalowanym systemem alarmowym. Niegroźne w domowym użyciu, aczkolwiek zabronione na pokładach samolotów, przedmioty są konfiskowane. Dlatego unikniemy ryzyka utraty osobistych przedmiotów jedynie zostawiając je w domu.

W ograniczonych ilościach można natomiast przewieźć napoje alkoholowe, kosmetyki i środki medyczne.

Aby jednak podróż przebiegała bez zakłóceń i niepotrzebnych stresów, warto odpowiednio wcześniej przygotować listę rzeczy i czynności do załatwienia. Na pewno przed podróżą należy dowiedzieć się, czy do miejsca, gdzie się wybieramy potrzebna jest wiza lub inne dokumenty (np. dodatkowe ubezpieczenie, zaświadczenia lekarskie). Być może należy wykonać zalecany szczepienia?

Odpowiednio wcześniej należy zadbać o zapas gotówki lub dowiedzieć się jakie karty płatnicze są w użycie w kraju, do którego zmierzamy. Warto zaopatrzyć się w tabelę kursów waluty. Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie informacji o sieciach komórkowych działających w kraju docelowym.

W trosce o bezpieczeństwo swojego domostwa należy zatroszczyć się o to, komu przekażemy klucze do mieszkania. W czasie naszej nieobecności ktoś powinien odbierać naszą pocztę, tak aby listy nie zalegały w skrzynce a ulotki reklamowe na wycieraczce.
Internauci wyposażeni w laptop powinni pamiętać o zabraniu kabla do modemu, zasilacza i adaptera do zasilania.

Często zdarza się tak, że zaprzątnięci planowaniem podróży zapominamy o zapewnieniu bezpieczeństwa własnemu mieszkaniu. Oprócz osoby godnej zaufania, która zaopiekuje się domowymi zwierzakami i podleje kwiaty, nie możemy zapomnieć o zagrożeniach związanych z urządzeniami elektrycznymi. Bezwzględnie trzeba wyciągnąć z gniazdek wtyczki urządzeń elektrycznych, zakręcić termostat, wodę i gaz. Oszczędni powinni zamknąć ogrzewanie. Aby uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie, należy wyrzucić śmieci i szybko psujące się produkty z lodówki.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 7 575

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie