Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Poradnik

Bagaż podręczny – wszystko, co powinieneś wiedzieć

30 sierpnia 2013

Jeden z najczęstszych problemów, które pojawiają się przed podróżą samolotem dotyczy bagażu. Jak duży? Ile sztuk? Co można zabrać ze sobą w ramach bagażu podręcznego? Czy trzeba dopłacać za dodatkowe kilogramy? Jeśli tak, to ile? Te pytania są stawiane są przed wyjazdem i niektórym wręcz spędzają sen z powiek. Postanowiliśmy zatem rozwiązać wszystkie wątpliwości z tym związane. Sprawdź, co tak naprawdę możesz a czego nie.

Be Sociable, Share!


Co można przewozić w bagażu podręcznym?

Jeden z najczęstszych problemów, które pojawiają się przed podróżą samolotem dotyczy bagażu. Jak duży? Ile sztuk? Co można zabrać ze sobą w ramach bagażu podręcznego? Czy trzeba dopłacać za dodatkowe kilogramy? Jeśli tak, to ile? Te pytania są stawiane są przed wyjazdem i niektórym wręcz spędzają sen z powiek. Postanowiliśmy zatem rozwiązać wszystkie wątpliwości z tym związane. Sprawdź, co tak naprawdę możesz a czego nie.

Zorientowanie się w niuansach związanych z bagażem i jego ceną nie jest proste. W przypadku tanich linii lotniczych Wizzair pasażer musi płacić już za bagaż podręczny, a opłaty naliczane są w zależności od długości trasy i sezonu. To, czy klient będzie płacił za bagaż podręczy, czy też nie, jest uzależnione od tego, czy będzie chciał zabrać ze sobą małą torbę – o wymiarach 42x32x25 cm czy walizkę kabinową – 56x45x25 cm. Mały bagaż musi się zmieścić pod siedzeniem znajdującym się na pokładzie samolotu przed pasażerem. Gdy na lotnisku okaże się, że walizka jest za duża wówczas trzeba dopłacić 147 PLN za jeden odcinek lotu.

Bagaż podręczny w Wizzair

Z kolei duży bagaż podręczny można umieścić w schowku nad siedzeniami, a koszt jego przewozu wynosi od 42 PLN do 82 PLN za jeden odcinek lotu. Oczywiście należy pamiętać, że walizka nie może mieć wagi większej niż 10 kg. Przekroczenie limitu spowoduje, że już na lotnisku bagaż zostanie potraktowany jako rejestrowany i pasażer będzie zmuszony uiścić za niego opłatę 252 PLN za jeden odcinek lotu.

Bagaż podręczny Ryanair

Nie mniejsze opłaty są w przypadku linii lotniczej Ryanair. Dodatkowo, te dwie tanie linie zasadniczo różnią się w jednej kwestii, jeżeli chodzi o podejście do bagażu. Wizzair daje pasażerom możliwość dokupienia bagażu jeszcze po kupieniu biletu. Jego cena aż do momentu stawienia się na lotnisku jest niezmienna. Natomiast Ryanair ma trzy progi: przy zakupie biletu, przed stawieniem się na lotnisku. i na lotnisku. najpierw jest cena obowiązująca przy zakupie biletu. Jakie są różnice różnice? W sezonie przy zakupie biletu za bagaż płaci się 119 PLN, przed przyjazdem na lotnisko 142 PLN, a po przyjeździe już 475 PLN.

Bagaż podręczny u regularnych przewoźników

Dużo prościej jest w przypadku linii regularnych. Tu bilety są odpowiednio droższe, ale pasażerowie mają pewność, że podana cena jest tą ostateczną – nie wzrośnie kilkakrotnie ani w procesie rezerwacji, ani już później, na lotnisku, kiedy to pasażerów takich linii spotyka czasami niespodzianka w postaci dopłaty za bagaż 252 PLN czy 475 PLN za jeden odcinek lotu. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to, jaką wagę ma bagaż podręczny a jaką rejestrowany. Ten pierwszy w zależności od linii z reguły waży 8-12 kg, natomiast rejestrowany do 30 kg.

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

Pasażerowie mają zawsze problemy dotyczące tego, co mogą zapakować do bagażu podręcznego. Wiedzą już, że nie mogą brać ostrych przedmiotów – pilniczków do paznokci czy scyzoryków ani płynów w pojemnikach większych niż 100 ml. Problemy natomiast pojawiają się, gdy z bagażu maja się znaleźć papierosy, żywność, narzędzia służące do pracy – zarówno sprzęty medyczne, jak i narzędzia budowlane. Ogólna zasada jest taka, że każdy przedmiot, który może być postrzegany jako niebezpieczny nie może znaleźć się na pokładzie samolotu, stąd niemożliwe jest przewożenie w bagażu podręcznym takich przedmiotów jak np. młot pneumatyczny czy wędka. Wszystkie tego typu sprzęty mogą być przewiezione w bagażu rejestrowanym, część z nich musi być jednak wcześniej zgłoszona przewoźnikowi.

Jeśli chodzi o żywność i papierosy wiele zależy od przepisów celnych obowiązujących w krajach pomiędzy którymi planowana jest podróż. Generalna zasada jest taka, że można przewozić artykuły spożywcze – z reguły najwięcej wątpliwości budzą mięsa i alkohol. W przypadku alkoholu, nie może on być przewożony w bagażu podręcznym, chyba że został zakupiony w strefie bezcłowej. Z kolei przewóz mięs teoretycznie jest możliwy – najlepiej by były zapakowane hermetycznie, jest jednak zastrzeżenie, że operator kontroli bezpieczeństwa ma prawo zażądać usunięcia z bagażu kabinowego dowolnego przedmiotu, który w jego opinii może wpłynąć na bezpieczeństwo. Należy też zaznaczyć, że są na świecie kraje, do których absolutnie nie wolno wwozić żadnej żywności, niezależnie od tego, co to jest.

Istnieje też kategoria przedmiotów, której nie można przewozić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Są to wszelkiego rodzaju materiały łatwopalne, takie jak: fajerwerki, petardy, gaz czy pojemniki z gazem, paliwo płynne, aerozole obezwładniające, gaśnice, sprężone gazy, rozpałki z tabliczek węgla drzewnego.

wp.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 1 715

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie