Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Bagaż okradany na lotniskach

14 września 2007

Giną zazwyczaj drobne przedmioty, tak, aby właściciel w pośpiechu nie zawracał sobie głowy oficjalną skargą czy też nie dociekał się zwrotu swojej własności. Jak to sie dzieje?

Be Sociable, Share!


Jak powszechnie wiadomo, podróżowanie samolotami wiąże się z szybkim przemieszczaniem. Zarówno w powietrzu jak i na lotnisku - spieszymy się, czas goni, odprawa nie będzie na nas czekać. Masowe procedury, tłumy ludzi w pośpiechu szukających swojej drogi…idealna sytuacja, żeby coś się „zagubilo”.


O tym, aby pilnować własnego bagażu na lotnisku i nie spuszczać go z oka, wiedzą wszyscy. Ale co zrobić, gdy bagaż, po tym jak zniknie na taśmociągu, wrócił do nas w takim samym stanie i zawartości?


NIestety, jak pokazuje życie, nie zawsze się tak dzieje. „14 września lecialem liniami lotniczymi Wizz Air z Warszawy do Dortmundu.” – Pisze do nas jeden z czytelników. ”Po odebraniu bagażu stwierdziłem, że walizka była otwierana i brakowalo w niej całego kartonu papierosów, które, jako nałogowy palacz przewoziłem. Ponieważ strata jest minimalna, zaniechałem oficjalnej drogi postępowania. Pomimo tego, okradanie bagażu nawet na małą skalę, jest działaniem nagannym i myślę, że nie jest ono dobrą wizytówką dla Portów Lotniczych i wymagałoby utrudnienia tego „rzemiosla” zlodziejowi.”


NIestety, oprócz Pana Piotra, los taki spotkał wielu pasażerów.
Straty faktycznie w większości to drobne przedmioty. Najpopularniejsze są właśnie papierosy, alkohol czy perfumy. Dlaczego? To proste. Przedmioty niewielkiej wartości na pewno nie będą przyczyną złożonej przez właściciela skargi. Dodatkowo, jeśli już takowa się pojawi, zawsze można użyć argumentu, iż przewożony towar wzbudzał wątpliwości czy to względem pochodzenia czy też bezpieczeństwa. I tu sprawa jest niestety przegrana. 
Owszem, można się ubiegać o zwroty kosztów czy rekompensatę, ale tu na właściciela czeka droga formalna, która bynajmniej nie wzbudza entuzjazmu.


Jak temu zaradzić?


Sposób jest w zasadzie jeden – zabezpiecz swój bagaż. Kłódka turystyczna, czy zamek szyfrowy prawie zawsze zniechęci złodzieja przed otwarciem walizki. To proste i niedrogie zabezpieczenie, któe można kupić nawet na lotnisku.


Innym rozwiązaniem jest przewożenie wartościowych i niedużych przedmiotów w bagażu kabinowym (oprócz płynów, które są niezgodne z regulaminem). Ten bagaż mamy zawsze pod ręką.


Nie bójmy się również walczyć o swoje. Każda nasza strata, która obejdzie się bez echa to zachęta dla lotniskowych złodziejaszków, którzy dalej będą uprawiać swój niecny proceder.


 


/L/ 


 

Be Sociable, Share!

Wizyt: 3 105

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie