Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Akcje Boeinga w dół po awariach 787

16 stycznia 2013

Akcje Boeinga potaniały w giełdowym handlu przedsesyjnym o 5 proc. po informacji o poważnej usterce w samolocie typu Boeing 787 Dreamliner i wstrzymaniu lotów tymi modelami przez japońskich przewoźników lotniczych ANA i JAL

Be Sociable, Share!


Akcje Boeinga potaniały w giełdowym handlu przedsesyjnym o 5 proc. po informacji o poważnej usterce w samolocie typu Boeing 787 Dreamliner i wstrzymaniu lotów tymi modelami przez japońskich przewoźników lotniczych ANA i JAL
Papiery w handlu przedsesyjnym na Wall Street po godzinie 11 czasu polskiego w kilka minut straciły na wartości 5 proc. – z blisko 77 dol. do 73 dol. za sztukę.

To reakcja na kolejną poważną usterkę dreamlinera 787. Samolot Boeinga należący do ANA awaryjnie lądował na lotnisku w mieście Takamatsu na zachodzie Japonii, ponieważ w kabinie pilotów pojawił się dym. Według komunikatu przewoźnika przyrządy wskazywały na awarię jednej z baterii zasilających aparaturę pokładową.

Po wylądowaniu wszystkich 129 pasażerów i ośmiu członków załogi ewakuowano. Kilkanaście osób zostało lekko rannych. Samolot leciał na linii wewnętrznej z Yamaguchi na zachodzie Japonii do Tokio. Dym pojawił się wkrótce po starcie i kapitan podjął decyzję o lądowaniu w Takamatsu.

Pożar i obniżona rekomendacja

Tydzień temu we wtorek akcje Boeinga traciły po tym, jak w jednym z dreamlinerów na lotnisku w Bostonie doszło do pożaru. W reakcji na awarię analitycy BB&T Capital Markets obniżyli rekomendację dla spółki z „kupuj” do „trzymaj”.

Pożar na pokładzie dreamlinera pojawił się po 13-godzinnym locie z Tokio w tym samym module zasilania, który przegrzał się ponad dwa lata temu w trakcie testów innego boeinga 787 nad Teksasem. Samolot został zmuszony wtedy do awaryjnego lądowania. Wadliwy moduł został przeprojektowany, ale problem istnieje nadal. 4 grudnia z podobnych powodów jak w Teksasie lądował awaryjnie na lotnisku w Nowym Orleanie dreamliner amerykańskich linii United Continental Holdings.

Amerykańskie władze chcą zbadać dreamlinera

Kolejne usterki w produkowanych przez Boeinga samolotach 787 Dreamliner sprawiły, że amerykańskie władze lotnicze zaleciły kompleksowe badania tego modelu. Poza pożarem samolotu Japan Airlines stojącego na lotnisku w Bostonie dreamliner tej linii miał też problemy z hamulcami. Z kolei japońskie linie All Nippon Airlines podały, że w ich samolocie doszło do pęknięcia szyby w kokpicie pilotów. Później wyciekł w nim olej z silnika.

Na podstawie: Wyborcza.biz

Be Sociable, Share!

Wizyt: 249

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie