Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

Absurdalne opłaty w liniach lotniczych

12 czerwca 2013

Będące w trudnej sytuacji finansowej Polskie Linie Lotnicze LOT planują wprowadzenie dodatkowych opłat m.in. za jedzenie czy alkohol w klasie ekonomicznej, za płatność kartą kredytową, czy za dodatkowe miejsce na nogi. Ale i tak w dodatkowych opłatach nie prześcignie przewoźników niskokosztowych.

Be Sociable, Share!


Będące w trudnej sytuacji finansowej Polskie Linie Lotnicze LOT planują wprowadzenie dodatkowych opłat m.in. za jedzenie czy alkohol w klasie ekonomicznej, za płatność kartą kredytową, czy za dodatkowe miejsce na nogi. Ale i tak w dodatkowych opłatach nie prześcignie przewoźników niskokosztowych.

Tak zwane tanie linie lotnicze od lat stosują dodatkowe opłaty dla pasażerów. Zasada ich działania jest prosta: może być tanio, pod warunkiem, że lecimy bez bagażu i nie dokupujemy dodatkowych usług. Bo niektóre z opłat mogą kosztować znacznie więcej niż sam bilet lotniczy. Standardem u przewoźników niskokosztowych są opłaty za płatności kartą, za bagaż rejestrowany czy za zamianę rezerwacji. Ale są też inne opłaty, dużo mniej oczywiste.

Opłata za … tlen: 475 zł

Irlandzki Ryanair oferuje swoim pasażerom możliwość rezerwacji tlenu na pokładzie samolotu. Ale słono to kosztuje.

„Ze względów bezpieczeństwa linie lotnicze Ryanair nie zezwalają pasażerom na wnoszenie na pokład własnych pojemników z tlenem. W razie konieczności używania tlenu w czasie lotu, należy zarezerwować taką możliwość co najmniej 7 dni przed podróżą lub bezpośrednio w firmie Ryanair za pośrednictwem lokalnego telefonicznego centrum obsługi” – czytamy w ogólnych warunkach przewozu Ryanair. „Przepisy dotyczące bezpieczeństwa ograniczają liczbę wniosków o zapewnienie tlenu do jednego na jeden lot. Pasażerowie potrzebujący tlenu muszą mieć ze sobą list w języku angielskim od swojego lekarza potwierdzający, że mogą podróżować, nie wymagają ciągłego dostarczania tlenu przez czas dłuższy niż 250 minut w ilości 2 litrów na minutę oraz że tlen zapewniany przez firmę Ryanair jest dla danego pasażera odpowiedni. Pasażerowie nieposiadający takiego zaświadczenia nie zostaną wpuszczeni do samolotu”.

Opłata za niemowlę: 142 zł

Ryanair pobiera opłatę za przewóz niemowląt do 2. roku życia. Tak małe dzieci nie mają własnych siedzeń i podróżują na kolanach rodziców czy opiekunów. Opłata w wysokości 142 zł często może być wyższa niż cena biletu w Ryanair. Irlandzki przewoźnik kusi lotami od 29 zł.

Opłata za wydrukowanie karty pokładowej: 332 zł

Ryanair wymaga od pasażerów, by sami w domu wydrukowali sobie kartę pokładową. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z wysokimi kosztami. Wydrukowanie karty na lotnisku kosztuje aż 332 zł.

Opłata za zmianę imienia/nazwiska: 522-760 zł

Przed zakupem biletów w Ryanair warto dobrze się zastanowić, czy nie będziemy chcieli zmienić imienia lub nazwiska na bilecie. Bo to się po prostu nie opłaca. Koszt takiej zmiany to 522 zł w przypadku zakupu na stronie internetowej i 760 zł, gdy bilet kupiliśmy na lotnisku lub przez centrum rezerwacji.

Opłata manipulacyjna: 30 zł

Wizz Air nie pobiera już opłat za płatności kartami. Zamiast tego przy zakupie biletów wprowadził opłatę manipulacyjną w wysokości 30 zł.

Opłata za odprawę lotniskową: 42-84 zł

Wizz Air każe pasażerom płacić za odprawę. Jeśli to zrobimy na stronie wizzair.com, zapłacimy 42 zł. Jeśli dopiero na lotnisku, będzie to kosztowało 84 zł.

Opłata za duży bagaż podręczny: 42-126 zł

Wizz Air w zeszłym roku wprowadził nowe regulacje dotyczące przewozu bagażu podręcznego. Zmniejszył wymiary bagażu darmowego i wprowadził opłaty za większy bagaż podręczny. Z tabeli opłat Wizz Air wynika, że obecnie za duży bagaż podręczny przy lotach poniżej 2 godzin 40 minut, trzeba zapłacić 42 zł. Opłaty rosną przy dłuższych lotach i w szczycie sezonu. Więcej też zapłacimy, gdy taki bagaż zgłosimy dopiero na lotnisku (84 zł) i przy wejściu do samolotu (126 zł).

Opłata ratunkowa: 274 zł

Linia EasyJet ma w swoim cenniku „opłatę ratunkową”. O co w niej chodzi?

„Jeśli Pasażer przybędzie na lotnisko spóźniony na swój lot, lecz spóźnienie nie będzie przekraczało 2 godzin od czasu wylotu pierwotnego lotu, powinien udać się do biura sprzedaży lub biura obsługi klienta, aby dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przeniesienia się na inny lot. Pod warunkiem uiszczenia opłaty ratunkowej określonej w naszym wykazie opłat i prowizji przeniesiemy Pasażera na najbliższy lot, na który będą dostępne wolne miejsca, o ile nie spowoduje to opóźnienia w wylocie” – czytamy w ogólnych warunkach przewozu EasyJet.

Be Sociable, Share!

Wizyt: 375

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie