Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

6,73 mln pasażerów na polskich lotniskach

9 sierpnia 2006

W pierwszym półroczu Polskie Porty Lotnicze obsłużyły 6,73 min pasażerów, o 33,3% więcej niż przed rokiem — podał Urząd Lotnictwa Cywilnego. Największy przyrost liczby pasażerów zanotowały porty regionalne – 180%, warszawskie Okęcie odnotowało ponad 40% wzrost.

Be Sociable, Share!


Coraz bardziej widoczna jest zmiana struktury przewozów lotniczych w Polsce. Wciąż największy udział w rynku ma Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który w I półroczu br. obsłużył prawie 3 693 tys. pasażerów, co stanowi 54,8% wszystkich pasażerów korzystających z polskich lotnisk w tym okresie. Jednak należy zauważyć, że na koniec 2005 roku udział PL im. Fryderyka Chopina w Warszawie w rynku przewozów wynosił 61%, w 2004 roku – 68%, natomiast na koniec 2003 r. udział ten stanowił aż 72%.

Przewiduje się, że w ciągu nadchodzących lat struktura przewozów będzie ulegać dalszym zmianom i w ciągu najbliższych kilku lat to właśnie do regionalnych portów wykonywana będzie większość połączeń. Przyczyn takiej zmiany jest kilka, między innymi z powodzeniem realizowana polityka zarządzających portami regionalnymi, mająca na celu pozyskanie jak największej ilości przewoźników lotniczych i pasażerów, jak również pogarszająca się sytuacja na lotnisku warszawskim i brak dla niego alternatywy.

Obecnie t.j. w sezonie lato 2006 operacje regularne do/z Polski wykonuje 34 przewoźników obcych oraz trzech krajowych. Największa liczba przewoźników korzysta z portu lotniczego w Warszawie (30), na kolejnych miejscach są: Kraków (14), Gdańsk, Poznań (po 6) i Katowice (3). Najbardziej rozbudowaną siatkę połączeń regularnych obcych przewoźników posiada: Warszawa – (do 40 miast poza Polskę), Kraków (28), Katowice (12) i Gdańsk (11).

Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego rynek lotniczy w Polsce jeszcze przez kilka najbliższych lat będzie rozwijał się bardzo dynamicznie osiągając w roku 2010 poziom około 22 mln pasażerów, w roku 2020 – 41 mln, natomiast w roku 2030 – ponad 63 mln.

Sczegółowe statystyki

Źródło: ULC

Be Sociable, Share!

Wizyt: 5 350

Tagi:

Podobne wpisy

Komentarze

*

Przyloty Warszawa Okęcie