Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

50 lat Krakowskiego lotniska

3 marca 2014

W piątek Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice rozpoczął obchody 50-lecia swojego istnienia. Pierwszy pasażerski samolot wylądował na lotnisku w podkrakowskich Balicach 29 lutego 1964 o godz. 9:30. Był to rejs PLL LOT z Warszawy.

Be Sociable, Share!


W piątek Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice rozpoczął obchody 50-lecia swojego istnienia. Pierwszy pasażerski samolot wylądował na lotnisku w podkrakowskich Balicach 29 lutego 1964 o godz. 9:30. Był to rejs PLL LOT z Warszawy.

Jak przypomniała rzecznik Kraków Airport Urszula Podraza, w pierwszym roku działalności krakowskie lotnisko obsłużyło 55 tys. pasażerów. Obecnie jest to największy regionalny port lotniczy w Polsce, który w zeszłym roku obsłużył prawie 3,648 mln pasażerów, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to najlepszy wynik w historii portu.

Obchody 50-lecia rozpoczęły się w terminalu lotniskowym T1 od otwarcia wystawy zdjęć dokumentujących rozwój lotniska od lat 60. ubiegłego wieku.

Pasażerowie i goście byli częstowani urodzinowym tortem, mogli też skorzystać ze specjalnej odprawy i dostać okolicznościową jubileuszową kartę pokładową lub poczuć się jak VIP, dojeżdżając do samolotu z terminalu luksusową limuzyną.

Sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne działające na lotnisku przygotowały jubileuszowe oferty i promocje. Będą one obowiązywać przez dwa tygodnie, do 14 marca. Pasażerowie, którzy w tym roku kończą 50 lat, otrzymają od lotniska jubileuszowe niespodzianki.

Kraków Airport z okazji jubileuszu wyda książkę poświęconą historii lotniska, autorstwa pracownika archiwum Krzysztofa Sojki. Zaplanowano też sesję naukową poświęconą historii krakowskiego lotnictwa, która odbędzie się 9 marca w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jak podkreślają przedstawiciele Kraków Airport najbliższe lata będą przełomowe dla lotniska, trwają bowiem prace budowlane związane z rozbudową terminalu oraz remontem dróg kołowania i rozbudową płyty postojowej. Po zakończeniu tych kluczowych inwestycji w 2015 r. przepustowość portu zwiększy się do około 8 mln pasażerów rocznie. Obecnie może on odprawić do 3,5 mln osób rocznie.

Najważniejsze inwestycje w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice to budowa nowego terminalu i przebudowa istniejącego oraz modernizacja wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. Na lotnisku zaawansowane są też prace związane z przebudową części operacyjnej portu: rozbudowa płyty postojowej i remont dróg kołowania. Łączna wartość tych inwestycji wynosi ponad 500 mln zł.

Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie hotelu, który w tym roku ma przyjąć pierwszych gości.

Info: turystyka.wp.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 2 096

Tagi: ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie